Kam s ním? aneb Vybíráme školu či školku

Foto: archiv

DOLNÍ BEROUNKA – Zápisy do školek a základních škol se (opět) blíží. Máte z nich těžkou hlavu, nebo jste už rozhodnuti? V našem regionu jsou stále pestré možnosti, kam svoji ratolest umístit. Už mateřinku často vybíráme podle návaznosti na další studium a priorit, které si pro dítě přejeme. Zda zvolíme spádovou oblast a dítě poté přejde se svými kamarády do spádové školy, nebo jinou možnost. Výběr „základky“ je v naší republice plně v rukou rodičů. A protože pro děti chceme to nejlepší, hledáme a pátráme.

Zápisy do základních škol probíhají obvykle v dubnu. Jdou k nim všechny děti, které oslaví narozeniny do 31. srpna. Rodič může požádat o odklad školní docházky, pokud dítě není pro školu zralé. Formulář, který k tomu ve škole dostane, musí doručit nejpozději do konce května a odklad musí také doporučit pedagogicko-psychologická poradna spolu s odborných lékařem či psychologem. Dítě pak po schválení ředitelem školy může chodit do přípravné třídy a na svůj velký krok v životě si postupně zvyknout.

Jak je v posledních týdnech vidět i na sociálních sítích, výběr školy je v mnohých rodinách tématem číslo jedna. Rodiče řeší zaměření školy, programy a metody, počet jazyků, kvalitu a přístup učitelů, moderní vybavení… Jiní se zaměřují spíše na menší kolektiv s bližším přístupem ke školákům a aktivitám na míru. Další hledají komunitu, která vybočuje z hlavního proudu, ale má to, co je jim vlastní… I při rozdílných prioritách máme všichni jedno společné: hledáme to nejlepší pro naše dítě, aby se mu školka a škola zapsaly pod kůži hlavně v dobrém, aby se vzdělávalo způsobem, který ho nebude stresovat, bylo v přátelském kolektivu dětí a učitelé pro něj byli dalšími vzory, po jejichž boku se bude dále rozvíjet a rozvine se i jeho talent. Prostě a jednoduše – aby se dítě do školy těšilo a s úsměvem nás ohromovalo nejen znalostmi, ale abychom mohli také sledovat jeho růst v zdravě sebevědomého člověka, který je sám sebou a umí si najít cestu v dnešním světě.

Hledání je někdy zdlouhavé. Ale doporučení těch, kteří už mají spokojené školáky na jejich místech: sepište si svoje představy. Můžete se zeptat i svého dítěte. Pročtěte si informace na webu školy – zaměření, vizi, cíle, program – a hlavně si zapište dny, kdy můžete přijít na návštěvu. Mnohde je to po domluvě prakticky kdykoliv nebo pořádají dny otevřených dveří. Určitě je využijte. Dozvíte se spoustu informací ohledně studia, kam škola směřuje, jaké má programy, metody, mimoškolní aktivity, možnosti další práce s dětmi kromě samotné výuky, a hlavně nasajete prostředí, celkovou atmosféru. Nechte na sebe vše působit, protože kdo jiný by měl posoudit, kde se váš potomek bude cítit dobře. Ano, hodně se dozvíte i na sociálních sítích. Svá rozhodnutí však na nich nestavějte. Jak se říká: sto lidí, sto chutí. Stovky různých požadavků a představ. Ale vy a vaše dítě jste originál.

Více informací a seznam škol najdete v příloze Kam s ním měsíčníku DOBNET.

Na následujících řádkách vám představujeme několik škol a školek v našem regionu.

————————————————————————————————————

Školy Jednoho stromu

Samostatné, ohleduplné a svobodné děti jako strom.

Základní škola Na dvorečku funguje už devět let a je školou komunitní. Hlavním pilířem jsou vztahy, které buduje cestou otevřené komunikace. Vytváří prostředí, v němž se děti cítí bezpečně.

PROHLÍDKY A ZÁPIS

 • Zápis ZŠ Na dvorečku 1. stupeň: 5. 4. 15.00–17.00.
 • Zápis LMŠ Na dvorečku: 2. 5. 14.00–16.00. Ostatní školy a školky celoročně.
 • Den otevřených branek v LMŠ: 14. 3. 14.00–16.00.
 • Den otevřených dveří školka JS: 23.3. 14.30–16.30.

KONTAKT

 • Základní škola Na dvorečku (ZŠ), Černošice, Karlštejnská 253
 • Lesní mateřská škola Na dvorečku (LMŠ), Lety, osada pod lesem, Kejnská
 • Školka Jeden strom a Školička Rarášci (MŠ), Lipence – Dolní Černošice, Na Bluku 426
 • Tel. 777 258 450, e-mail reditelka@jedenstrom.cz
 • www.jedenstrom.cz

————————————————————————————————————

Mateřská škola OTTOMÁNEK

Školka, kde to žije! Svobodně a láskyplně.

Spoustu pohybových a kreativních aktivit i vlastní bazén najdete v Mateřské škole Ottománek. Funguje už 15 let v rodinném domě v Černošicích s jasnou vizí: otevřené vztahy mezi dětmi, rodiči i školkou. A hlavně láska.

PROHLÍDKY A ZÁPIS

 • Den otevřených dveří je 10. 5. Součástí je i zápis. Rodiče mohou do školy přijít na celé dopoledne. Možná je také individuální prohlídka. Případná volná místa jsou na webu školky.

KONTAKT

————————————————————————————————————

KinderGarten Černošice

Prostředí plné angličtiny, motivace a přátelství.

Soukromá jazyková mateřská škola KinderGarten, akreditovaná MŠMT, funguje v Černošicích od roku 2009. Dětem nabízí maximum přirozeného učení angličtiny, ze kterého pak čerpají na dalších školách. Vládne v ní při tom hodně zábavy.

PROHLÍDKY A ZÁPIS

 • Po domluvě kdykoliv během školního roku. Nyní je školka plně obsazena, nové děti se budou přijímat na školní rok 2023/2024 – zápis už probíhá.

KONTAKT

————————————————————————————————————

Anglická školka a jazyková škola Kryštof

Motto: Kryštof makes the difference. Anglická školka a škola, která umí připravit děti na studium nejen v angličtině.

PROHLÍDKY A ZÁPIS

 • Prohlídka školky probíhá individuálně a je možná kdykoliv po předchozí domluvě.

KONTAKT

————————————————————————————————————

Mateřská škola Dobřichovice

Místo, kde děti v bezpečí získávají podporu na cestě za poznáním světa i sebe sama.

Velká zahrada, prostorné třídy, keramická dílna v objektu, modelová učebna, to jsou jen některé přednosti, které nabízí Mateřská škola Dobřichovice. Budova školky se nachází nedaleko centra Dobřichovic v klidné vilové zástavbě.

PROHLÍDKY A ZÁPIS

 • Zápis 15. – 16. 5. (Zápis během roku jen při volné kapacitě)

KONTAKT

————————————————————————————————————

Lesní klub a Lesní škola Felbiánek

Pro děti. Pro jejich přirozený růst, vzdělávání a úctu k přírodě.

Felbiánek se narodil před pěti lety a roste spolu s dětmi. Naším cílem je svobodný rozvoj dětí, vzdělávání v přírodě a používání selského rozumu. Ctíme respektující přístup a otevřenou komunikaci.

PROHLÍDKY A ZÁPIS

 • Možné kdykoli po individuální domluvě.
 • Dny otevřených dveří Lesního klubu 11. a 12. 4.
 • Zápis do Lesního klubu 17. 5.

KONTAKT

————————————————————————————————————

Školy HLÁSEK – základní škola a mateřská škola, s. r. o.

Vnitřní motivace a smysluplnost učení. „Můžeš přivést koně k vodě, ale pít už musí sám.“

Hlásnotřebaňské školy Hlásek pečují o děti od 2,5 roku do 11 let. Do vzdělávacího procesu se připojují už v mateřince nebo od 1. třídy.

PROHLÍDKY A ZÁPIS

 • Zápis do ZŠ: 12. 4. 15.30–17.30. Náhradní termín 20. 4. (po domluvě a pro přihlášené do 12. dubna).
 • Zápis do MŠ: 10. 5. 15.30–17.00.
 • Pro zájemce: info@skolyhlasek.cz (domluvte si osobní schůzku), zelené tlačítko Zápis na webu (registrace k zápisu a potřebné dokumenty) nebo tel. 777 568 562.

KONTAKT

————————————————————————————————————

Děti Berounky

Malá komunitní škola stojí o spolupráci s rodinami, které rezonují s její vizí.

V září minulého roku se spustil unikátní projekt s prozaickým názvem Děti Berounky. Organizuje kontinuální i jednorázové dílny pro děti od 10 do 13 let s cílem vytvořit komplexní náplň pro žáky II. stupně základní školy.

PROHLÍDKY A ZÁPIS

 • Zkušební dílna po dohodě.
 • Zápis na následující měsíc.

KONTAKT

————————————————————————————————————

Mateřská Montessori školka Zvoneček

Dvojjazyčná školka v klidném prostředí karlického lesa.

V poslední době stále oblíbenější metodu Montessori nabízí také školka Zvoneček, ve které se děti přirozeně učí anglicky a svět poznávají mimo jiné v každodenním kontaktu s přírodou.

PROHLÍDKY A ZÁPIS

 • Dny otevřených dveří 31. 3. a 2. 6. od 9.00 do 11.00.
 • Osobní náhled je možný po předchozí domluvě v jakýkoliv jiný den. Zápis 8. – 12. 5. V případě volné kapacity se děti zapisují i v průběhu roku.

KONTAKT

————————————————————————————————————

Základní škola A. B. Svojsíka Lety

Dítě není nádoba, kterou je třeba naplnit, ale hvězda, kterou je třeba rozzářit.

Základní škola Lety má za sebou úspěšný start. Daří se jí naplňovat vytyčené cíle: být malou, obecní školou rodinného typu.

PROHLÍDKY A ZÁPIS

 • Rodičovská kavárna 16. 3. v 17.00 v jídelně školy (téma – školní zralost, informace k zápisu do 1. třídy).
 • Den otevřených dveří 23. 3. 8.10 – 17.00.
 • Zápis 13. 4. 13.00 – 18.00. Kritéria pro přijetí na webu.

KONTAKT

————————————————————————————————————

Školinka NONA Lety

Děti říkají: V Noně jsme jako doma!

Školinka Nona je dětská skupina, která sídlí v malebném zrekonstruovaném statku na letovské návsi. A letos slaví krásných deset let! Mají zde dvě třídy: Kočičky a Pejsky. Každá „pojme“ maximálně 12 dětí, proto je možný individuální přístup ke každému z nich.

PROHLÍDKY A ZÁPIS

 • Dny otevřených dveří 6. 4. 17.00–18.30.
 • Zápis probíhá celoročně. Na prvním místě jsou děti, které do Nony již chodí a chtějí zůstat, pak nováčci dle data podání přihlášky.

KONTAKT

————————————————————————————————————

Mateřská škola Bambinárium Řevnice

Česko-anglická školka s empatickým přístupem v souladu s přírodou a kulturními zážitky.

Bambinárium Řevnice je součástí sítě soukromých mateřských škol Bambinárium a dětských skupin Bambisvět, registrovaných MŠMT s akreditovaným vzdělávacím programem. Řevnická jazyková školka s česko-anglickou výukou v ulici Čs. armády funguje už od roku 2006.

PROHLÍDKY A ZÁPIS

 • Zápis 11. 5. (jinak kdykoliv během roku)
 • Den otevřených dveří kdykoliv na žádost rodičů.

KONTAKT

————————————————————————————————————

Dětská skupina Sokolík

V rodinném prostředí od dvou let až do školy.

Dětská skupina Sokolík sídlí v prvorepublikové vile s velikou zahradou. Přijímá už dvouleté děti. A když přijde čas na předškolní přípravu, věnuje se jim vysokoškolský pedagog.

PROHLÍDKY A ZÁPIS

 • Zápis 17. 4. – 21. 4. (Prohlídku je nutné si domluvit telefonicky předem.)

KONTAKT

————————————————————————————————————

Základní škola a mateřská škola Josefa Kubálka Všenory

Škola a školka, kde se nebojí změn.

Všenorská mateřská a základní škola je vyhledávanou školou navzdory jejím nevelkým prostorám. A důvodů je hned několik.

PROHLÍDKY A ZÁPIS

 • Zápis do MŠ 11. 5.
 • Zápis do ZŠ 18. 4.
 • Prohlídka kdykoliv během roku po předchozí domluvě.

KONTAKT