Josef Linhart: Oba máme měkké srdce

Zlepšili složitou životní situaci už stovkám lidí v dolním Poberouní, ale podpořili i řadu klientů s onkologickými onemocněními po celém Česku. Jejich zásluhy narůstají každým dnem. Josef Linhart z Černošic s partnerkou Grétou pomáhají Srdcem (nejen) v kuchyni.

Proč vás napadlo začít jiným pomáhat?
Před sedmi lety jsme se do sebe s Grétou zamilovali. Postupně jsme začali podnikat a pomáhat potřebným. Hlavně během lockdownů, kdy nám to dávalo smysl a bylo potřeba přiložit ruku k dílu. A i díky tomu jsme poznali, co ve společnosti chybí, a začali se pomoci věnovat více.

Nejdříve jste na sociálních sítích uváděli bezlepkové recepty, pak jste vydali bezlepkovou kuchařku a teď v černošickém krámku Na Vráži nabízíte bezlepkové výrobky. Proč jste se vydali právě bezlepkovou cestou?
Někdy v době, kdy jsme se poznali, lékaři diagnostikovali Grétě celiakii a alergii na mléko. A protože jí dostupné potraviny nechutnaly, začala nabídku a možnosti prozkoumávat sama. Vyzkoušené recepty pak nabízela ostatním na sociálních sítích. Zájem nás povzbudil. Založili jsme na Facebooku a Instagramu několik skupin a webové stránky Srdcemvkuchyni.cz, vydali jsme přirozeně bezlepkovou hrníčkovou kuchařku, v Dobřichovicích jsme otevřeli vlastní provoz a začali vyrábět bezlepkové a bezlaktózové dobroty. A protože jsme dostávali čím dál více nabídek na testování nejrůznějších surovin, rozhodli jsme se ty prověřené prodávat v našem obchůdku.

Vznikl ale i další projekt s názvem Pomoc od Srdce. Proč to „rozkročení“ jinam?
Oba jsme hodně měkkosrdcatí. (Oba máme hodně měkké srdce). Nemáme rádi konflikty, chceme být prospěšní, když můžeme a vidíme příležitost. Vždycky jsme pomáhali individuálně, zpočátku hlavně onkologickým pacientkám vhodnými potravinami. Na Vánoce 2020 jsme založili spolek Pomoc od Srdce, abychom podpořili samoživitele s potravinovými alergiemi a jiným omezením, jako je například nemoc dětí či onkologická léčba. V Černošicích také už půldruhého roku pronajímáme startovací byt. Je určen samoživitelům, až pro sedm osob ze dvou neúplných rodin. Mají společnou kuchyni, koupelnu a WC, ale každá svůj pokoj. Ženám samoživitelkám, starším lidem, nemocným nebo těm, kteří utekli z Ukrajiny před válkou, nabízíme věci a ošacení. A před rokem jsme v Řevnicích otevřeli Vintage boutique. Potřební zde najdou oblečení, boty a doplňky, které nám lidé věnují.

Ujistili jsme se, že nás to naplňuje, že tu práci děláme rádi a srdcem. Jsme prostě „Srdcaři“.

Jak charitativní butik funguje?
Všichni, kdo se ocitnou v nouzi, se nám ozvou a přijdou si vybrat, co potřebují. Snažíme se, aby nabídka i prostředí byly co nejhezčí a lidé se u nás cítili dobře. Záleží nám totiž i na duševním zdraví a pohodě každého klienta. Tak obchůdek dostal svůj název: Vintage boutique Dobrý pocit. Nejlépe vystihuje podstatu toho, co spojuje náš záměr se zákazníky i s dárci. Klienti dostanou VIP kartičku, na niž razítkem zaznamenáváme, že si pomoc odnesli, ať jde o potraviny či oblečení. Butik je ale otevřen i všem ostatním, jen si odsud cokoli odnesou za příspěvek, který putuje na dobrou věc. Kdo přijde, může tu navíc i posedět, popovídat si u kávy a některé z našich dobrot.

Také tento projekt se vám rozrostl a butik jste v Řevnicích přestěhovali jinam. Proč?
Ukázalo se, že maminky v problémech často nemohou nastoupit do práce, protože jejich děti z různých důvodů nechodí do školky. Ať už proto, že potřebují právě bezlepkovou či bezlaktózovou dietu, nebo neumí česky či školky nemají kapacitu. Tak jsme založili dětskou skupinu Klíček. Zmiňovaným dětem jsme nabídli jednu třídu a chystáme se otevřít další. Plánujeme přijmout do každé skupiny až dvanáct dětí. A protože je naše péče komplexní, je zde i prostor pro psychoterapii, laktační poradnu, aromaterapii a další podobné druhy péče. Do původních prostor v Masarykově ulici jsme se s tím vším nevešli, a tak jsme museli pro obchod Dobrý pocit najít jiné místo.

A tím je prostor v přízemí vily se zahradou v Pražské ulici, který jste otevřeli na svatého Valentýna. Využijete i zahradu?
Chtěli bychom tu mít domácí zvířata a malé dílničky pro naše školkové děti. Na zahradě by se mohly učit novým dovednostem, hrát si a zapojovat se do péče o zvířátka.

Vzhledem ke všem zmíněným aktivitám není v lidských silách, abyste všechno dělal sám jen se svou partnerkou. Kolik máte pomocníků?
Brigádníků a zaměstnanců máme celkem osm. Vybírali jsme je v obtížně zaměstnatelných skupinách obyvatelstva, hlavně mezi samoživiteli či lidmi těsně před důchodem. A pomáhá nám celá řada dobrovolníků.

Jste samá prospěšná práce. Jak odpočíváte? Máte soukromé plány?
Rádi cestujeme, takže jezdíme na výlety. Vyrážíme do lesa, navštěvujeme komunitní akce, divadla a podobně. Zkrátka si volné chvíle užíváme naplno, v lásce a harmonii.

Co potřebujeme:
– Pravidelné dárce peněz z řad firem i jednotlivců, finanční podporu z fondů, z programů státní správy a sociálních programů městských samospráv.
– Jednorázové finance, abychom z našeho portfolia mohli zásobovat potřebné kvalitními potravinami.
– Nárazovou materiální podporu, jako jsou suroviny, tonery do tiskárny, případně elektronika (PC či telefony), další materiál dle aktuální potřeby.

Co nabízíme:
– Možnost prezentace firem v našich provozech, na našich akcích a komunikačních sítích a kanálech. Potvrzení o daru pro daňové účely je samozřejmostí.
– Osobní účast na našich akcích i mimo ně, tzv. „Den s námi“.