Představujeme vám Děti Berounky

Foto: Děti Berounky

HLÁSNÁ TŘEBAŇ – Malá komunitní škola stojí o spolupráci s rodinami, které rezonují s její vizí. V září minulého roku se spustil unikátní projekt s prozaickým názvem Děti Berounky. Organizuje kontinuální i jednorázové dílny pro děti od 10 do 13 let s cílem vytvořit komplexní náplň pro žáky II. stupně základní školy.

Studenti pracují v malých skupinách pod vedením učitelů a lektorů, kteří jsou specialisty v určitém oboru. Záměrem školy je poskytovat dětem rozmanité podněty s možností volit si účast na dílnách a projektech, podporovat proces sebeobjevování, napomáhat přirozenému rozvoji mladého člověka a učit se nést za sebe odpovědnost. „Velmi dbáme zejména na spolupráci s lektory, kteří sami pro svoji oblast hořía umí přenášet jiskru na mladého člověka,“ s úsměvem popisuje zakladatelka Petra Vemolová.

Škola nabízí širokou škálu aktivit, díky kterým si mohou studenti vyzkoušet od různých oborů přes umění až po běžné činnosti, jež v životě potřebují. Aktivity probíhají v rámci zmiňovaných skupin za přítomnosti dvou dospělých, v atmosféře přátelských až rodinných vztahů včetně zapojování studentů do spolutvorby a vzájemné diskuse. Studenti se učí nejen vyjadřovat vlastní názory v rámci skupiny, ale i naslouchat názorům ostatních. Pedagogové vědí, že učit se nejlépe dokážeme prostřednictvím sdílení a vzájemné inspirace. 

Kromě témat v rámci běžných školních předmětů podporují studenty ve tvorbě vlastních projektů a vítají, když přinášejí do školy své jedinečné objevy, jimiž mohou obohatit celou komunitu. Velmi podporují samostatnou práci a samostudium, jehož průběh monitorují. Společně vytvářejí školní projekty, v nichž studenti uplatňují získané znalosti a přirozeně rozvíjejí další potřebné dovednosti. Studenti vyrábějí také vlastní produkty, které plánují nabídnout i veřejnosti. Vydejte se například v sobotu 1. dubna na velikonoční farmářský trh v Dobřichovicích.  

„V rámci badatelské dílny plánujeme kromě hlubšího studia biologie a chemie či přírodního léčitelství zahájit i pravidelný monitoring řeky Berounky. Rádi bychom dlouhodobým sběrem dat přispěli k její ochraně, k čemuž bychom chtěli inspirovat i širší veřejnost,“ říká Petra Vemolová a dodává: „Dalším naším přáním je založení školní kapely. Proto jsme otevřeli pravidelnou dílnu Muzicírování pod vedením místního hudebníka Michala Turka. Velmi proto vítáme do naší školy děti, jež by stály o tento dlouhodobý školní projekt.“

Účast na dílnách je možné přijít si osobně vyzkoušet. Poněvadž je počet studentů v každé dílně omezen, je nutné předem zjistit, zda je ještě volné místo. Máte-li vážnější zájem stát se součástí naší komunity, neváhejte a kontaktujte ji co nejdříve. 

PROHLÍDKY A ZÁPIS

 • Zkušební dílna po dohodě.
 • Zápis na následující měsíc.

KONTAKT

POČET DĚTÍ, PEDAGOGŮ

 • 8 dětí
 • 5 učitelů
 • Odborní lektoři

VÝUKA JAZYKŮ

 • Angličtina

DĚTI SE SPECIÁLNÍMI POTŘEBAMI

 • Nepřijímá

MIMOŠKOLNÍ AKTIVITY

 • Kroužek Muzicírování, další dle zájmu studentů

DOPRAVA

 • Autem nebo vlakem (10 minut pěšky od vlakové stanice Zadní Třebaň)

PROVOZNÍ DOBA

 • Úterý až pátek od 9 do 14 hodin

ŠKOLNÉ

 • 2000 až 8000 Kč/měsíc dle individuálního rozvrhu