Jedinečný dechový kvintet již zítra v Berouně

Foto: mesto-beroun.cz
Foto: mesto-beroun.cz

Královským městem se opět nesou tóny klasické hudby –  zítra se koná již třetí koncert 32. mezinárodního hudebního festivalu Talichův Beroun, který nabídne české dechové seskupení špičkových instrumentalistů Afflatus Quintet.

V den zahájení festivalu 7. října proběhl tradiční pietní akt u hrobu Václava Talicha a poté zazněl úvodní koncert zvaný Pocta české hudbě a klasikům s Jihočeskou komorní filharmonií pod taktovkou dirigenta Jana Talicha. Na druhém koncertu se představil smíšený pěvecký sbor KOS i komorní sbor KOKOS z Litomyšle.

Třetí koncert v pořadí je plánován na úterý 21. října od 19:30. Vystoupí na něm Afflatus Quintet, jehož  repertoár zahrnuje mnoho desítek skladeb nejméně od třiceti autorů, počínaje Mozartem a konče těmi nejsoučasnějšími. Představí se Roman Novotný, hrající na flétnu, Jana Brožková na hoboj, Vojtěch Nýdl na klarinet, Ondřej Roskovec na fagot a Radek Baborák s lesním rohem. Zazní skladby A. Rejchy, V. Trojana, L. Janáčka nebo A. Dvořáka.

Od svého založení v roce 1995 se Afflatus Quintet dočkal řady profesních úspěchů, počínaje prestižní mezinárodní soutěží ARD v Mnichově roku 1997. Ve stejném roce soubor získal doma Cenu Classic a hlavní cenu festivalu Mladé pódium. V roce 1998 se stal držitelem Ceny Českého spolku pro komorní hudbu, a to za mimořádné interpretační mistrovství zejména v hudbě 20. století. Toto ocenění získal Afflatus Quintet i pro rok 2003 – tehdy především za interpretaci Dvořákova Amerického kvartetu upraveného pro dechové kvinteto –  a stal se tak prvním souborem v historii, který cenu obdržel dvakrát. Je pochopitelné, že se v tuzemsku brzy objevil v programech festivalů Pražské jaro, Struny podzimu a Concentus Moraviae; už dávno je ozdobou zdejších pódií. V krátkém čase se soubor zařadil mezi špičková komorní seskupení evropské úrovně. Od prvního zahraničního úspěchu – koncertu v rámci výročního komorního cyklu lipského Gewandhausu – se statistika cest do ciziny rozrůstá. Dnes už je to nespočet vystoupení v zemích Evropy a od roku 2000 opakovaně i v Japonsku, kde také kvinteto vedlo mistrovské kurzy.

Celý program festivalu najdete zde.

(red)