Beroun je připravený na stoletou vodu

Foto: Středočeský kraj
Foto: Středočeský kraj

Ministr zemědělství Marian Jurečka, hejtman Středočeského kraje Miloš Petera i starostka Berouna Šárka Endrlová v pátek 26. září přestřihli slavnostní stuhu u dokončených protipovodňových opatření v královském městě.

Výstavba ochranných bariér podél Berounky a Litavky v stála 125 milionů korun. Pevná i mobilní protipovodňová bariéra je skoro tři kilometry dlouhá a má město ochránit před stoletou vodou s navýšením o třicet centimetrů. Zábrany mají před vodou ochránit městskou zástavbu na obou březích Berounky a levém břehu Litavky. „Povodně v roce 2002 i vloni napáchaly v Berouně velké škody. Jsem rád, že nejen Beroun, ale i sousední město Králův Dvůr již mají dokončenou protipovodňovou ochranu,“ řekl hejtman Miloš Petera.

„Beroun zasáhly povodně v roce 2002, kdy napáchaly škody za více než 330 milionů korun. Řeka tehdy vystoupala téměř devět metrů vysoko, poškodila střed města, náměstí, radnici a další budovy. Po těchto povodních město začalo usilovat o vybudování ochrany města,“ připomněla starostka Berouna Šárka Endrlová.

(red)