Přes 30 tisíc Středočechů letos musí vyměnit řidičák

Ilustrační foto: archiv

Více než čtvrt milionů řidičů si bude muset nechat v následujících měsících udělat nový řidičský průkaz, protože ten stávající jim do konce roku propadne řidičský průkaz.

Mezi kraje s největším počtem řidičských průkazů, které bude nutné vyměnit, patří Středočeský kraj. Týká se to 33 tisíc Středočechů. Zkontrolujte si, zda nejste mezi nimi a nenechávejte výměnu na poslední chvíli. Jde o průkazy vydané v roce 2009 s dobou platnosti na deset let.

Řidiči o výměnu mohou požádat nejdříve tři měsíce před skončením platnosti svého dokladu. K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz.

Výměnu řidičského průkazu provádějí všechny úřady s rozšířenou působností, bez ohledu na místo trvalého bydliště žadatele. Standardní výměna je zdarma, v případě žádosti o vydání dokladu do pěti dnů motoristé zaplatí 700 korun.

Od loňska žadatel při výměně nemusí předkládat papírovou fotografii, tu si úřady pořizují digitálně na místě. Za jízdu s propadlým řidičským průkazem hrozí pokuty. V případě řešení přestupku na místě jsou sankce do 2 tisíce korun, ve správním řízení hrozí až 2 500 korun.

(pan)