Muž chtěl lehce zbohatnout, přišel o téměř dvě stě tisíc

BEROUNSKO – Pachatelé majetkových deliktů na klienty bankovních domů přicházejí s propracovanými metodami, které není snadné prokouknout, a jejich oběti tak přicházejí o nemalé finanční prostředky nebo zneužitelné osobní údaje. Jednou z těchto obětí se stal pětašedesátiletý muž z Berounska. Ten se v srpnu 2021, na základě klamavé reklamy o snadném výdělku při obchodování na burze, registroval na webových stránkách podvodníků. Uhradil vstupní poplatek ve výši 250 amerických dolarů, tedy necelých šest tisíc korun.

Následně byl telefonicky kontaktován údajným zaměstnancem společnosti, podle jeho pokynů poskytl vzdálený přístup do počítače a do internetového bankovnictví. Dále zaslal kopie svých osobních dokladů – občanský a řidičský průkaz.

O pár dní později byl oznamovatel kontaktován stejným mužem, který po přihlášení do internetového bankovnictví k účtu poškozeného z tohoto účtu bez vědomí či souhlasu oznamovatele odeslal finanční hotovost ve výši 180 tisíc korun na účet podvodníků. Dále zadal další dva platební příkazy na částku 9 418 a 157 423 korun, které měly být přeposlány na dosud nezjištěný účet. Platby však neproběhly, platební příkazy byly bankou na žádost oznamovatele stornovány. Poškozenému i přesto, že některé platby stihl stornovat, byla způsobena škoda ve výši 185 942 korun.

Skutek je prošetřován jako přečin podvodu a pachateli hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let.