Zpěvačka vzdá poctu jazzové ikoně Elle Fitzgerald

Foto: archiv

Jazzová zpěvačka Elena Sonenshine se představí 30. ledna v řevnickém kině. Koncert nazvaný Elena zpívá Ellu aneb Pocta Elle Fitzgerald začne v 19:30. Máme se na co těšit.

„Zahrajeme můj úspěšný program Tribute to Ella Fitzgerald. Takže známé písně, někdy původní aranže, to vše v mém podání,“ zve na koncert interpretka.

Jak jste se ke zpívání dostala?
Zpívala jsem jako dítě a téměř pořád, ale jako zpěvačka jsem se neviděla. V pubertě jsem přestala chodit do lidušky a zpívala si jen pro sebe. Rozhodla jsem se věnovat jiným věcem. Když jsem se přestěhovala do Prahy, začala jsem s kamarádkou chodit na koncerty Ferdinanda Havlíka a vzpomněla jsem si na staré desky mé babičky. Nejvíc na písničky Voskovce a Wericha, Suchého a Šlitra. Vlastně až v dospělosti jsem  zjistila, že to byl swing. Začalo se mi po hudbě a po zpěvu stýskat a pomalu jsem se  k němu začala vracet.

Co pro vás jazz znamená?
Svobodu ve vyjádření a v projevu. Změnu. Improvizaci. Okamžitou reakci. Napojení se na ostatní muzikanty. Tvorbu v přítomném čase. Zábavu.

Je Ella Fitzgerald vaším pěveckým vzorem?
Ano. Byla jím hlavně v začátku mé pěvecké kariéry a teď jsem se k ní s úctou a pokorou vrátila. Ze zpěvaček mám velmi ráda Dee Dee Bridgewater, ta mě asi nejvíc inspiruje, z těch dřívějších třeba Sarah Waughan nebo Mel Tormé. A Stinga. Z naší scény je to jednoznačně Ondřej Ruml. Jinak Dan Bárta, Martinka Fišerová, Yvonne Sanchez a Mirka Nováková. Ta je skvělá.

Jaký je váš největší pěvecký či hudební zážitek?
Za poslední rok asi koncert Avišaje Cohena.

(pan)