Střední Čechy chtějí být regionem budoucnosti

Foto: KÚSK

„Středočeský kraj má potenciál stát se jedním z nejbohatších regionů Evropy,“ zaznělo na konferenci, která se pod záštitou středočeské hejtmanky konala v polovině ledna.

Ředitelka Středočeského inovačního centra Rut Bízková představila projekt pro obce a města Zrychli.net, který je základem pro další rozvoj chytrých měst.

Konferenci rozproudila úvodní přednáška Milana Zeleného, profesora, ekonoma a vědce, který se věnoval velkému společenskému a ekonomickému přerodu. Zelený představil řadu modelů fungování regionů pro nejbližší budoucnost. Diskuse se stočila i třeba na veřejnou dopravu.

V dalších přednáškách přispěvatelé rozebírali konkrétně jednotlivé oblasti možného rozvoje kraje. Tématy byl internet a využití otevřených formátů dat, přínosy moderních technologií sociálním službám, domácí péči, zdravotnictví, využití moderních technologií v podnikání na případu Liftago, budoucí požadavky na absolventy škol ze strany zaměstnavatelů nebo fungování motivačních systémů nakládání s odpady. Řečníci představili rovněž témata energeticky efektivních budov a nezbytné infrastruktury chytrých měst.

„Středočeský kraj má některá specifická NEJ, roste nám neustále počet obyvatel a většina obyvatel žije v malých obcích, máme přetíženou silniční síť a v centru Prahu. I dnešní konference ale ukázala, že máme potenciál stát se jedním z nejbohatších regionů Evropy, který bude moderní, prosperující, bohatý a bude umožňovat lidem aktivní a plnohodnotný život,“ shrnul akci zastupitel Zdeněk Štefek.

(red)