Soutěž o internetové bezpečnosti prověří školáky

Ilustrační foto: archiv

Středočeský kraj vyhlásil soutěž pro školy v rámci projektu Kraje pro bezpečný internet. Školáci ve Středních Čechách tak budou soutěžit hned dvakrát – individuálně i za celou školu.
„Krajskou soutěž pro školy jsme vyhlásili nad rámec společných celorepublikových soutěží. Vyhlásili jsme ji pro základní a střední školy, které jsou odstupňovány podle velikosti škol do 4 kategorií a z krajského rozpočtu jsme na ni uvolnili 60 tisíc korun,“ vysvětluje Vít Rakušan, statutární zástupce a náměstek hejtmanky pro oblast bezpečnosti a cestovního ruchu. Jak dále upřesnil, každá škola, která v této soutěži zvítězí, dostane 15 tisíc korun. Finanční dar kraje bude určený na pořízení vybavení souvisejícího se zajištěním či zvýšením bezpečnosti žáků při jejich práci v prostředí internetu.

Kromě této „speciální“ soutěže však čeká na žáky a studenty v rámci celostátního projektu „Kraje pro bezpečný internet“ i individuální znalostní kvíz.

„Nově je pro ně připraveno devět e-learningových lekcí, na které navazuje soutěžní znalostní kvíz. Po správném zodpovězení dvaceti otázek z oblasti bezpečného chování na internetu jsou soutěžící zařazeni do losování o hodnotné ceny. Žáci a studenti si také mohou po absolvování soutěžního kvízu zasoutěžit i v Kvízu PLUS,“ upřesňuje náměstek Vít Rakušan s tím, že v loňském roce se do podobného soutěžního kvízu zapojilo téměř 30 tisíc žáků a studentů. „Z výsledků testování vyplynulo, že největší obtíže při bezpečném chování na internetu dělají žákům a studentům otázky související se sdílením osobních údajů a fotografií,“ prozradil Rakušan.

Lekce a soutěžní kvíz včetně pravidel najdete zde. Projekt Kraje pro bezpečný internet probíhá pod záštitou Asociace krajů ČR a do jeho čtvrtého ročníku je stále zapojeno všech čtrnáct krajů ČR.

(red)