Zákaz vycházení bez ochrany obličeje a další

Foto: ICP

Vláda nařídila nosit ochranné prostředky přes nos a ústa při pohybu a pobytu na všech místech mimo bydliště. Nařízení platí od čtvrtka 19. března na celém území České republiky.
Nově se také změní chod v obchodech s potravinami, drogerií, v lékárnách a na poštách. Čas mezi 10. a 12. hodinou je vyhrazený seniorům nad 65 let, který si zde budou moci nakoupit. Kromě provozovatelů, majitelů či prodavačů, tedy lidí, kteří jsou důležití pro chod obchodu, zde v danou dobu nikdo nemá přístup. Opatření má chránit nejohroženější skupinu před nákazou.

Všichni provozovatelé maloobchodních prodejen by také měli dezinfikovat nákupní košíky a vozíky po každém použití a kliky nebo madla dveří minimálně jednou za hodinu. Podobný režim je doporučený také provozovatelům veřejné dopravy.

Ve čtvrtek 18. března večer je v České republice potvrzeno 522 onemocnění novým typem koronaviru. Zdravotníci provedli celkem 7664 testů. Vyléčení jsou tři pacienti. Naopak pět jich je ve vážné stavu, jeden z nich až kritickém.

Středočeský kraj je nyní s 56 případy na druhém místě za Prahou, která nich čítá 181.

(lib)