Mnoho provozoven a úřadů povoluje vstup do budov pouze lidem v rouškách. Například černošická radnice k tomu vyzývá občany prostřednictvím letáků.
Uvádí na nich, aby lidé do veřejných prostor, obchodů, dopravních prostředků a podobně vstupovali pouze s rouškami. Pokud nemají vlastní roušku, nebo si ji nezvládnou sami vyrobit, nabízí jim město pomoc. Roušky budou doručovat i vybraní dobrovolníci. Zájemci ale musí vyplnit formulář, odkaz na něj je zveřejněn na webu města Černošice. Cílem je zajistit, že v každé domácnosti bude minimálně jedna rouška, aby bylo možno dojít na nákup, zařídit potřebné.
K nošení roušek vyzývá i lékař Tomáš Šebek: „Noste roušky. Jakékoliv, i kdyby po domácku vyrobené, snižují riziko přenosu. Moc vám všem za to děkuju,“ napsal.
Jasné, přehledné a faktické video natočil konzultant, publicista a spisovatel Petr Ludwig. O tom, proč nosit roušky a co dalšího můžeme udělat pro svoji ochranu i ochranu našich blízkých a okolí.
Roušek je dál po celé zemi velký nedostatek. Mnoho dobrovolníků se proto vrhlo na šití roušek doma. Taková iniciativa vznikla například v Dobřichovicích, také v Řevnicích vzniká koordinační skupina na šití roušek. „Včera v Berouně na poště, mi řekli, že k přepážce jedině s rouškou. A dnes ráno v Lidlu v Dobřichovicích byli všichni s rouškou,“ napsala na facebookový profil obyvatelka Koněprus.
Nabídka na šití roušek přišla i z Letů: „Školinka Nona a další dobrovolníci nabízí pro Letováky, kteří nemají roušku na obličej, její ušití. Prosíme zájemce, aby se ozvali na obecní úřad Lety, který zorganizuje distribuci roušek zájemcům. Telefon je 602 134 889 nebo 602 191 791, případně emailem lucie.kvasnickova@obeclety.cz.“
Na facebooku se již objevily i postupy, jak si roušku vytvořit alespoň ze šátku a s pomocí dvou gumiček. Do roušky je dobré ale vkládat ještě jednu vrstvu, například kapesník nebo další kus látky.
(pan)