Dnes se nejspíš prodlouží omezení volného pohybu

Ilustrační foto: ICP

K pondělnímu ránu je v České republice 2829 potvrzených případů novým typem koronaviru. Za víkend jich přibylo 422. Přírůstek sice není tak velký, na druhou stranu se méně testovalo.

Celkem se do dnešního provedlo 43 498 testů. Uzdravilo se 11 pacientů. Šestnáct jich zemřelo, mezi nimi i zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice v Praze. V hlavním městě je potvrzeno 776 nemocných, ve Středočeském kraji 365, následuje Moravskoslezský kraj se 290 případy a Olomoucký kraj, kde je 262 pozitivně testovaných na Covid-19.

Velkým problémem posledních dnů jsou nakažení v domovech seniorů. Ošetřující personál si stěžuje na nedostatek ochranných prostředků a nemožnost izolovat pozitivně testované klienty. Nově nesmějí domovy důchodců přijímat lidi bez negativního testu na koronavirus.

Statistiky následujících dnů budou stěžejní pro další restrikce v České republice. Dnes se na jižní Moravě začíná testovat tzv. chytrá karanténa. Jde o sérii opatření, která má oddělit nemocné a možné nakažené, kteří budou pod kontrolou. Systém je založený na mapování pohybu nakaženého pomocí údajů z telefonu a bankovních karet. Pokud se vše osvědčí, mohla by chytrá karanténa fungovat po Velikonocích na celém území naší republiky. A v návaznosti na to se možná uvolní některá krizová opatření.

Do 1. dubna platí omezení volného pohybu, který ale s největší pravděpodobností dnes vláda prodlouží minimálně o týden.

Ministryně financí Alena Schillerorá (ANO) představí podmínky týkající se 15tisícového příspěvku všem živnostníkům, kterých se dotkla omezení schválená státem.

Ve středu se pak na jednání kabinetu objeví návrh na plošné pozastavení splátek hypoték a úvěrů (podnikatelů i lidí) na půl roku, ideálně s minimálními úroky po tuto dobu. Opatření považuje za nutné například guvernér ČNB Jiří Rusnok, stejně jako někteří členové opozice. Jde podle nich o hrubé opatření, které ale bankovní trh unese.

(lib)