Trilobit Beroun rozzáří hravá audiovizuální show

Foto: Mesto-Beroun.cz
Foto: Mesto-Beroun.cz

V sobotu 16. ledna v 19 hodin se v kulturním domě Plzeňka rozběhne unikátní show ke 29. ročníku cen Trilobit Beroun. Během slavnostního večera vzejdou nejhodnotnější počiny české audiovizuální tvorby za uplynulý rok.

Křišťálové trofeje s vyobrazením trilobita nebo bustou Václava Havla, Josefa Škvoreckého a Vladislava Vančury, plastika s „Berounským medvídkem“, ale také poněkud kyselá Zcela zvláštní cena poroty – Zlatý citrón symbolicky zpodobněná citrónem ve skleněné etuji již netrpělivě čekají na své nové držitele. Aspiruje na ně 35 známějších i méně známých filmových titulů, hraných či animovaných filmů, dokumentů, publicistických pořadů či snímků s rodinnou tematikou. Oceněny mohou být rovněž významné počiny, které jsou s audiovizuální tvorbou spojeny, ale netýkají se konkrétního filmového díla. Stát se držitelem prestižní ceny s tradicí sahající až do 60. let minulého století je přáním nejednoho filmaře a herce.

Slavnostní večer ovládne napětí, vtip a sarkasmus moderátora Jana Krause, tanečně-hudební povyražení, jež ziniciuje skupina Jelení loje, účast eminentních hostů z řad filmových tvůrců, herců či politiků i nebývalá podívaná v podobě speciální scény a projekce, které jsou v rukou režiséra večera Jaroslava Černého a režiséra televizního přenosu Rudolfa Kudrnáčka. Slavnostní udílení vůbec poprvé odvysílá Česká televize na kanálu ČT art.

Dominantou originální scény se stane na míru vytvořená více než metrová „audiovizuální kulička“, která promění udělování cen doslova v hravou show. „Tato symbolická „audiovizuální kulička“ bude napůl černá a napůl bílá, tak jako dříve býval film, napůl vyvážená a napůl nevyvážená, napůl naleštěná a svítící a napůl temná, jako bývá televizní program, ale i každé podnětné audiovizuální dílo,“ přiblížil Rudolf Kudrnáček.

Další specialitou bude zadní projekce na gigantickou fólii o rozměru třikrát tři metry. „Jedná se o zadní projekci na tzv. holografickou fólii, která se lepí na průhledný podklad z plexiskla. Dojmu jakési nepravé holografie je dosaženo tím, že části promítaného obrazu, které jsou černé, zůstávají průhledné a nasvícený obraz se jakoby vznáší v prostoru. Při dodržení příznivých světelných podmínek v sále je to velmi působivé,“ doplnil režisér.

Slavnostní udílení doplní doprovodný program v místním kině. Pro děti je zdarma připraveno Dopoledne s Večerníčkem s kvízem o ceny. Poté proběhne odpolední a večerní blok filmů, o kterých mluvila porota jako o nejžhavějších favoritech. Bližší informace najdete na www.kinoberoun.cz. Vstupenky na slavnostní udílení prodává Městské informační centrum Beroun za symbolických 100 korun. Jejich majitelé mohou zdarma navštívit i odpolední program v kině, který samostatně stojí polovinu. Večer všichni zaplatí 100 korun.

(red)