Sloup nevzniká v úplném tichu, ale ticho to je

Foto: archiv sochaře Váni

Na opuštěném Staroměstském náměstí roste pod taktovkou akademického sochaře Petra Váni nový mariánský sloup. Hotový by měl být ještě během letošních prázdnin, konkrétně do 15. srpna.

„Ale když to takhle půjde, budeme hotovi ještě před tímto datem. A vychází to přesně na svátek Panny Marie, pro niž se jako poděkování tato památka obnovuje. Aby nás chránila. V dnešní době znovu,“ říká Petr Váňa.

V jaké fázi je výstavba sloupu?
Je dokončeno schodiště a základové kameny. V dílně jsme nyní sestavili celý střed, kamenný třicetitunový nosný prvek. Uprostřed této části byl obrázek Panny Marie Rynecké, jejíž kopie už je připravena. Nad touto částí je velký sokl, který jsme vytesali v Itálii. Nad ním je vlastní osmitunový dřík sloupu z indického pískovce. Teď je umístěn na zahradě nemocnice Pod Petřínem. Převezen na náměstí bude koncem května.

Co pak ještě zbývá?
Přenést sochu Panny Marie, která nyní čeká na dočasném kovovém sloupu kousek od Staroměstského náměstí v Celetné ulici u Týnského chrámu. Celá stavba bude dokončena až postavením balustrády, tedy kamenného zábradlí kolem sloupu na schodišti.

Zdá se, že vám přeje nejen počasí…
Počasí nám přeje, jen je to trochu náročné v horku s rouškou. Ale jako kameníci si při práci užíváme respirátor i tak. Proti prachu.

V čem ovlivnil stavbu fakt, že je celá Praha liduprázdná? Buduje se rychleji?
To, že je nyní celá Praha bez turistů, je zajímavé, neděláme ale turistickou atrakci. Pracujeme na obnově památky, jež má hluboký a srdečný příběh. Teď je to patrnější. Setkáváme se s lidmi, kteří zde žijí a tento příběh chápou. Je to jejich příběh. Sloup nevzniká v úplném tichu, ale ticho to je.

Kolik lidí na stavbě pracuje?
Tři kameníci a mnoho dalších, kteří nám pomáhají. Těžko uvěřitelné, ale všichni pracují zdarma, jen tak, že je to radost. Potřebujeme maltu, cihly, dopravu, jeřáb, geodeta, statika, pomocníky na spárování, armování, mix, oplocení. Je to zajímavé a zázračné.

Pavla Nováčková