Území mezi Zdicemi a jihozápadním okrajem Prahy by mohlo být Geoparkem Joachima Barranda, který bude zapsán do mezinárodní sítě geoparků UNESCO.
Tato oblast získala jméno po významném francouzském badateli Joachimu Barrandovi, který v 19. století podrobně studoval život v prvohorních mořích. Geopark se částečně překrývá s CHKO Český kras a několika dalšími přírodními parky.
„Uzavřením memoranda, o jehož podpisu dnes rozhodla krajská rada, se Středočeský kraj, Geopark Joachima Barranda a Společnost Národního muzea zaváží k tomu, že budou podporovat, vyvíjet a rozvíjet spolupráci při budování založení Geoparku, jeho zařazení do mezinárodní sítě geoparků UNESCO a že budou se pravidelně setkávat ke vzájemnému informování o naplňování cílů tohoto společného projektu,“ konstatoval radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Ivo Šanc.
Jak dále přiblížil, na území Barrandienu se nachází celá řada významných geologických, paleontologických a geomorfologických lokalit, z nichž některé patří mezi světové unikáty. „Území je klasickou oblastí s výjimečně zachovalými fosiliemi a zároveň místem s několika mezinárodními geologickými profily,“ upozornil Šanc s tím, že s myšlenkou vyhlášení geoparku přišla skupina geologů, paleontologů, přírodovědců a příznivců Českého krasu a Barrandienu již na počátku tohoto milénia. Nositelkou praktických činností k vyhlášení geoparku se posléze stala Agentura Koniklec, o. p. s. (AK) – obecně prospěšná společnost založená v roce 1992. Od ní převzala v roce 2016 odpovědnost za vyhlášení geoparku Společnost národního muzea.
Nejstarší horniny Barrandienu jsou starohorního stáří, staré jsou více než 600 miliónů let. Nad nimi leží mořské usazeniny a vulkanické horniny ordovického, silurského a devonského stáří. Místy se zde vyskytují také relikty karbonských, druhohorních, třetihorních a čtvrtohorních hornin.
„Geopark patří k turisticky atraktivním místům s bohatou kulturní a historickou hodnotou. Jeho území nabízí nejen stávajících 70 geologických lokalit, ale i muzea, geologické expozice pod širým nebem, veřejně přístupné jeskyně, důlní skanzeny či hrady a zámky,“ závěrem připomněl Šanc. Zapsání geoparku do sítě mezinárodních parků a výhledově i geoparků UNESCO by tudíž napomohlo rozvoji šetrného turizmu i k lepší ochraně přírody a krajiny.
(red)