V Brdech je mnoho míst, která stojí za návštěvu. Pokud ale hledáte romantiku a prostor k rozjímání, můžete zamířit do barokního areálu Skalka nad Mníškem pod Brdy.
Jde o místo plné zeleně s několika historickými budovami a rybníčkem. Když začnete na nejnižším bodě, můžete si postupně prohlédnout kostelík sv. Maří Magdaleny, vedle stojící budovu kláštera a pak projít kolem kapliček, které jsou součástí křížové cesty a vedou nahoru k poustevně (nebo také rekolekčnímu domu). Poustevna je zajímavá také tím, že sloužila jako přechodné sídlo kardinála Miloslava Vlka.
Barokní areál
Stavbu areálu vymyslel majitel mníšeckého panství Servác Engel z Engelsflussu na konci 17. století. Nejdřív nechal postavit kostelík sv. Maří Magdaleny, poté klášter, poustevnu a další budovy. Budovalo se podle návrhů slavného Kryštofa Dienzenhofera, který prý na vše osobně dohlížel, a prostory byly určené pro benediktiny.
Nakonec se tu ale trvale zabydleli františkáni. Žili tady v letech 1760 až 1925 a zasloužili se o vznik čtrnácti kapliček křížové cesty, které nechala v 18. století postavit hraběnka Benedikta Čejková z Olbramovic. Skalka byla tou dobou vyhlášeným poutním místem nejen věřících lidí.
Za komunistického režimu ve druhé polovině 20. století areál značně zchátral. V 50. letech se pod kopcem těžila železná ruda, takže zdi kostelíka popraskaly a terén se propadal, k devastaci přispěl také nezájem tehdejší vlády o podobná duchovní místa a celkové opuštění areálu. Teprve v 80. letech se začalo s jeho obnovou. Když jsem Skalku před dvaceti lety poprvé navštívila, byl už opraven kostelík a kapličky, dnes je krásně zrekonstruován i klášter a poustevna. Celý areál je moc pěkný, ovšem kostelík i kapličky křížové cesty by už zase potřebovaly nový kabát.
Koncerty a akce
Dnes se na Skalku nechodí jen kvůli krásným budovám a turistice. Během roku se tu koná mnoho kulturních i jiných akcí – výstavy, koncerty nebo přednášky a také známá skalecká pouť, letos naplánovaná na svátek Magdalény 22. a 23. července.
Nejbližší akcí jsou pak hned dvě výstavy ve skaleckém klášteře. Vernisáž obrazů a grafiky Alice Kopečkové můžete navštívit 7. května od 15 hodin (potrvá až do 28. května), o půl hodiny později se koná vernisáž putovní výstavy fotografií Svatá Hora: místo přesahující hranice. Vidět ji tu můžete až do 30. června.
Pokud jste na Skalce ještě nikdy nebyli, připravte se na příjemný zážitek. Určitě se sem vždycky budete rádi vracet.
Kudy na Skalku?
Skalka je nedaleko od Berounky, zvlášť pokud máte rádi pěší procházky nebo jízdu na kole. Můžete sem vyrazit na celodenní výlet, nebo se přiblížit autem – parkoviště je u silnice z Řevnic do Mníšku pod Brdy, odkud je to k areálu něco málo přes kilometr.
Na Skalku se dostanete z každého směru, přímo sem vede modrá a zelená turistická značka.
Od nádraží z Řevnic se vydejte po zelené turistické značce, je to asi 4,7 km.
Z dobřichovického nádraží sem dojdete po modré a dále po červené směrem na Skalku, trasa měří 7 km.
Od nádraží Všenory můžete jít po žluté a dále po červené, délka trasy je 7,5 km.
Z nádraží v Zadní Třebani je to nejdál – 8,3 km, dejte se po žluté, pak jděte chvíli po modré a znovu se napojte na žlutou značku a rovně pokračujte po červené, až dorazíte na Skalku
Jak je otevřeno?
kostelík sv. Maří Magdaleny a klášter duben–říjen:
- po zavřeno
- út–pá 13–17 hodin
- so, ne 10–17 hodin
Areál je volně přístupný, občerstvení lze zakoupit u stánku – včetně špekáčků, které si můžete opéct na ohni.
Lucie Hochmalová