Řevničan Šedivý je čestným občanem i Prahy 5

Zleva František Šedivý a Otto Hrodek. Foto: MČ Praha 5

Čestný občan Řevnic František Šedivý se letos v polovině února stal také čestným občanem Prahy 5. Radnice této městské části udělila čestná občanství šesti osobnostem.

Mezi nimi byl i František Šedivý, který se do odporu proti nacistickému režimu zapojil už jako mladý. Na slavnostním večeru k publiku připomněl, že ho do atmosféry útlaku, proti němuž bojoval celý život, vrátila první melodie vystupující kapely Melody Makers. „První píseň tady, to byl jazz. Jsem rád, že právě tahle hudba zazněla. Jazz nám, tehdy mladým lidem, zakazovali. A my jsme podvědomě cítili, že doba, která se blíží, bude zlá. A rozhodli jsme se jít proti útlaku. Jak nacistickému, tak komunistickému,“ zdůraznil dvojnásobný čestný občan.

František Šedivý se narodil 2. července 1927 v Praze, letos tedy oslaví 91. narozeniny. Po válce vedl aktivní boj proti komunismu u nás. Za něj byl v roce 1952 odsouzen ke čtrnáctiletému vězení.

Spolu s ním převzali občanství také všestranný umělec Ondřej Havelka, režisér a scénarista Vít Olmer, hematolog Otto Hrodek, protifašistický bojovník Jaroslav Kraus (v zastoupení vnučky) a paleoantropolog Emanuel Vlček (in memoriam).

(pan)