Omezení volného pohybu platí do Velikonoc

Ilustrační foto: ICP

Vláda v pondělí 30. března prodloužila omezení volného pohybu. Nově je do 11. dubna s tím, že příští týden požádá Parlament o prodloužení této doby minimálně přes Velikonoce.

Opatření platí od 16. března. Nadále zůstanou zavřené restaurace a obchody, které nemají výjimku. Restaurace mohou své jídlo podávat přes okýnko nebo rozvážet. Nové pravidlo platí pro občany přijíždějící ze zahraničí. Všichni musí do povinné karantény bez ohledu na to, z jaké země přijíždějí.

Kabinet schválil, že roušky nemusí nosit děti do dvou let a řidiči v autě, pokud jsou v něm sami. Zároveň vyzval kraje, aby omezili dopravu na opravdu nutnou.

Návrh ministryně financí Aleny Schillerové na 15tisícovou podporu všem živnostníkům, na která dopadla vládní omezení, se bude probírat v menšinovém kabinetu dnes odpoledne spolu s kurzarbeitem nebo plošném odpuštění splátek úvěrů a hypoték.

K úternímu ránu je v České republice 3002 pozitivně otestovaných na COVID-19. Uzdravilo se 25, zemřelo 23 osob. Dosud bylo provedeno 48 811 testů. Ve statistikách vede Praha (815) před Středočeským (391) a Moravskoslezským krajem (302). Nejméně má Pardubický kraj s 80 nemocnými.

(lib)