Vichřice zaměstnala hasiče tisícovkou zásahů

Ilustrační foto: archiv

Předpověď meteorologů se potvrdila. V neděli 29. října zasáhl Středočeský kraj silný vítr, který extrémně zaměstnal profesionální i dobrovolné hasiče. Společnosti ČEZ vyhlásila kalamitní stav.

Poryvy větru nejčastěji lámaly stromy, které pádem ničily další věci a poškozovaly či odnášely části střech. Padající stromy si v České republice vyžádaly také dvě lidské oběti.

K nedělní devatenácté hodině středočeští hasiči evidovali 1125 událostí. Praha – západ byla spolu s Benešovem hned za nejvíce zasaženým okresem Praha – východ. Pro srovnání – hasiči v „normální den“ evidují průměrně 150 zásahů.

V souvislostí s vichřicí platí až do odvolání zákaz vstupu do lesů a míst, kde hrozí pád poničených stromů.

Složitá situace je ještě dnes v pondělí 30. října na železnici. Vlaky v některých úsecích jezdí sníženou rychlostí a cestující musí počítat se zpožděními.

Kvůli zvýšeným opravám elektrického vedení vyhlásila společnost ČEZ kalamitní stav hned v několika krajích včetně Středočeského. Opravy vedení na některých místech komplikuje také občasný dnešní vítr a déšť. V průběhu 30. a 31. října jsou v souvislosti s kalamitním stavem přerušeny všechny plánované odstávky.

(red)