Meteorologové varují před extrémně silným větrem

Ilustrační foto: archiv

Teplejší ráz počasí vzal za své a podle odborníků se ještě ochladí. Navíc v neděli 29. října dorazí extrémní vítr. Varování pro Středočechy platí od půlnoci ze soboty na neděli do 19:00 hodin.

Studený vzduch k nám začne proudit ze severu. V průběhu noci na neděli a v neděli dopoledne postupně zesílí západní vítr. Nejsilnější s extrémním stupněm nebezpečí nás nejspíše zasáhne v poledních a odpoledních hodinách, kdy dosáhne rychlosti až 125 km/h. Ve večerních hodinách se změní na čerstvý.

Pokud míříte na hory, tak bude řádit vichřice s rychlostí až 160 km/h. V polohách nad 600 m silný vítr doprovodí sníh. Na horách se postupně začnou tvořit sněhové jazyky.

Je možné, že vítr omezí dopravu, způsobí výpadek elektřiny, nebo napáchá škodu i v lesích. Může také ohrozit život.

Lidé by měli zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, jako jsou květináče, zahradní nábytek, plechy a podobně. Omezit pohyb venku a jízdu autem, pokud to není nezbytně nutné. Doporučuje se nezdržovat se v okolí starších budov, kterým hrozí stržení střešní krytiny, dále v blízkosti větších stromů a nechodit do lesa. Při řízení auta je nutné jen maximálně opatrně a pomalu. Vítr může auto učinit neovladatelným.

(lib)