Mezi projekty sousedů zaujala na Síťovce nejvíc nová pekárna

ŘEVNICE – Další desítka našich inspirativních sousedů dostala prostor představit veřejnosti své projekty. V řevnickém Dřeváku u nádraží se už po deváté konala Síťovka, jejímž cílem je propojovat dolnoberounskou komunitu. Posluchače a diváky tentokrát nejvíc zaujala nová pekárna řevnického spolku Náruč, o níž mluvila Zuzana Dudáková.

Všech deset odvážných mělo na představení svých aktivit tradičně jen čtyři minuty. Jako druhý zaujal Pavel Blaženín a jeho Clubkino z Černošic, třetí místo obsadily se stejným počtem hlasů Katka Bukovini se svou nabídkou přírodních produktů pro zvířata pod značkou Ecopets a Stáňa Šálková z Haloun, která v místě bydliště vede Živý spolek a pořádá nejrůznější sousedské akce.

Katku Bukovini si za svého favorita, jejíž podnikání se značkou Ecopets podpoří, vybrali v pátek 15. března večer také zástupci Středočeského inovačního centra Accelerator. „Polidšťuji státní neziskovou organizaci,“ prohlásil za centrum Marek Heřman.

„Vystudovala jsem fyzioterapii a ergoterapii – pomáhám lidem s nejrůznějším postižením zapojit se v rámci jejich možností do běžného života,“ vysvětlila vítězka Síťovky. „Fascinuje mě ruka jako orgán, co všechno dokáže… a dvě ruce už představují náruč, kterou všichni tolik potřebujeme,“ vysvětlila význam názvu spolku, který už v Řevnicích působí téměř čtvrt století, ale nyní přichází s dalším rozšířením svých služeb. Kromě provozu Modrého domečku, v němž dnes zákazníky obsluhují výhradně lidé s hendikepem, a cateringu, spolek otevírá nově ještě vlastní pekárnu, která opět zaměstná lidi s nějakým postiženým. „Sním sen o tom, že všichni sousedé si jednou budeme pomáhat,“ řekla Zuzana Dudáková.

Vítězem Síťovky vol.9 se stala Zuzana Dudáková z řevnického spolku Náruč. Po vyhlášení výsledků rozdala ostatním podnikavcům bagety z nové pekárny Foto: P. Matějů

Pavel Blaženín organizuje kulturní akce v Černošicích už přes dvacet let. „Po studiu teologie a religionistiky jsem cestoval a do výběrového řízení na šéfa kulturního střediska jsem se tehdy přihlásil náhodou,“ připustil a dodal, že bez nadšení by to nešlo. „Přijďte na unikátní celotýdenní festival Jazz v Černošicích v týdnu od 27. května do 2. června,“ pozval přítomné.

Katka Bukovini vysvětlila, že se rozhodla otevírat lidská srdce skrze zvířecí duše. „Jako malá jsem s babičkou sbírala bylinky a díky nim jsme jednou vyléčily poraněného psa,“ přiblížila kořeny svého současného směřování. Později pracovala v korporátu, ale vážně onemocněla. Bojovala o život. „Dohodla jsem se s Bohem, že budu pracovat s bylinkami a se zvířaty,“ uvedla, proč vznikla značka Ecopets.

Živý spolek v Halounech stojí a padá se Stáňou Šálkovou. „Baví mě propojovat zdánlivě nepropojitelné skupinky. Pořádáme sousedské akce, obnovujeme aleje – vloni jsme zasadili dvě stě stromů,“ uvedla a dodala, že například na Masopust, na stromy či lavičky se peníze shánějí snadno, ale na zaplacení lidí, kteří akce organizují, je to téměř nemožné. „A tak přemýšlím, jak dál: Mám dělat to, co mi jde a co mě baví, anebo si hledat práci?“

Bashka, kapitánka Meandru, která Síťovky organizuje, přivítala také speciální hosty večera – malíře Romana Dvořáka, Michaelu Duffkovou, autorku dvou knih Deník alkoholičky a Deník abstinentky, podle nichž nyní vzniká celovečerní film. Večer zpříjemnili hudebním doprovodem studenti z kapely Maybee, z nichž nejmladšímu bubeníkovi je teprve 12 let.

Příští, jubilejní Síťovka vol. 10 se bude opět ve Dřeváku v Řevnicích konat 7. června, už nyní si můžete koupit vstupenky.