Měsíčník DOBNET 11/2023

Tak jako se podzim pomalu, ale jistě chýlí k zimě, pokračuje i příprava na unikátní vysokorychlostní trať mezi Prahou a Berounem. Bude mít bezmála 25 kilometrů a převážně povede v tunelu, který nemá u nás obdoby. V tématu jsme zjišťovali, kdy se mezi královskými městy přesuneme během 13 minut, a tím se konečně výrazně odlehčí přetížené dopravě na stávající trati.

Po rozhovoru s legendárním Janem Rosákem a návštěvě zámku Hluboš jsme se podívali na skromné zbytky hradu Karlík, který byl nejspíše nejmladší stavbou císaře a krále Karla IV., od jehož smrti koncem listopadu uplynu 645 let. Dále vám prozradíme, kolik peněz dostane spolek Nové Háro od Rockového slunovratu, jak budou nově třídit odpady v Řevnicích nebo jaké úspěchy v říjnu získaly dobřichovické volejbalistky. A k tomu vám nabízíme mnoho kulturních pozvánek, třeba Svatomartinské posvícení v Letech nebo divadelní přehlídku Všenorský škrpál.

Nenechte si ujít na zpravodajském webu idobnet.cz:

Jan Rosák: Jako malý jsem chtěl být vojákem 

Jeho hlas promlouvá už více než padesát let v Českém rozhlase. V televizi jsme ho vídali jako moderátora různých pořadů a soutěží. Občas si zahraje i s místními ochotníky.

Na zámku Hluboš rád pobýval T. G. Masaryk 

Poměrně malá obec Hluboš na Příbramsku je velká svým významem. V letech 1920 a 1921 na zdejším zámku trávil volný čas první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Bronzová Babička roku 2023 si možná zahraje ve filmu

Třetím místem v letošní soutěži věnované babičkám se může pyšnit Jitka Švecová z Hlásné Třebaně. Získala ho na celorepublikovém finále, do něhož postoupila jako vítězka krajského kola.

Soubor ke stažení: eDOBNET_11_2023