Kopie císařské koruny poputuje z Karlštejna do Číny

Foto: archiv
Foto: archiv

Zdařilá kopie císařské koruny Karla IV., která je nyní vystavovaná na hradě Karlštejn, se v průběhu září stane součástí výstavy o Středočeském kraji v čínské provincii Sečuán.

„Připravovaná expozice má zvýšit kulturní, historický i turistický zájem o náš kraj a je součástí dlouhodobějšího prohlubování spolupráce s partnerským regionem,“ sdělil radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek.

Původní starobylá koruna, kterou byl 5. dubna 1355 Karel IV. v Římě korunován za římského císaře, byla vytvořena v 10. století v Německu.  Emailované destičky zobrazují starozákonné proroky a Ježíše, drahé kameny zase nebeský Jeruzalém, spravedlnost Davidovu a moudrost Šalamounovu. Součástí koruny je nad čelem i kříž. Koruna ve své době představovala spojení světské moci a moci duchovní. Je uložena ve Vídni.

Kopii originálu si nechal udělat Středočeský kraj u uměleckého šperkaře Jiřího Urbana. Stala se na základě nájemní smlouvy s Národním památkových ústavem součástí prohlídkové trasy Karlštejna, je umístěna v kapli svatého Kříže nebo v Klenotnici na Karlštejně.

(red)