Knihovny nabízí besedy i amnestie pro dlužníky

Foto: Středočeský kraj
Foto: Středočeský kraj

Včera začal 18. ročník Týden knihoven, který letos představuje především knihovny muzeí a galerií, jež se zaměřují na významné události z dvacátého století.

Sedmidenní akci vyhlašuje pravidelně Svaz knihovníků a informačních pracovníků. „Hlavním tématem je sté výročí začátku první světové války,“ uvedl středočeský radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

Týden knihoven nabízí různé workshopy, besedy, dílny a semináře, do kterých se mohou zapojit i přímí účastníci první světové války či držitelé dobových fotografií a dokumentů. Probíhají také autorská čtení nebo besedy o literatuře. Potřetí se koná soutěž Rozkvetlá knihovna, která podporuje zájem o vytvoření kultivovaného prostředí ve veřejných „bránách k vědění“.

Ve čtvrtek 9. října proběhne ve Středočeské vědecké knihovně vyhlášení nejlepších dobrovolných knihovníků v soutěži Středočeský Kramerius. Jedním z oceněných bude i Alena Sahánková, která již 25 let vede knihovnu ve Všenorech a Informační centrum Berounka. Právě v těchto prostorách proběhl včera Den otevřených dveří, kdy si návštěvníci mohli prohlédnout nejen místní uspořádání s bohatou regionální literaturou a místními historickými dokumenty včetně výkladu, ale také panelovou výstavu k historii Všenor. V rámci zmiňovaného týdne zde probíhá i takzvaná amnestie dlužníků, čili zapůjčené knihy je možné vracet bez sankcí i po ukončení výpůjční lhůty. Otevřeno je ve středu 8. října od 14 do 20 hodin.

Poplatky za pozdě vrácené knihy jsou odpuštěny i v černošické knihovně. Noví čtenáři se navíc mohou registrovat zdarma. Pro děti je připravený soutěžní kvíz z knížek Ondřeje Sekory, od jehož narození uplynulo letos 115 let, a vyhodnocení písmenkové soutěže pro prvňáčky. Kvíz se nachází na webu knihovny. Každý, kdo ho přinese vyplněný, bude zařazen do slosování o tři knihy. Seniorům je určeno miniškolení o práci na počítači a orientaci v on-line katalogu. Celý týden zde bude patřit čtení z knížek Eduarda Petišky, který by se letos dožil 90 let. Do knihovny jsou zvány všechny děti, aby přečetly úryvky z jeho knížek Pohádkový dědeček, Martínkova čítanka nebo Staré řecké báje a pověsti. Za odměnu dostanou sladkost. Návštěva je možná i tuto sobotu 11. října od 9 do 11:30 hodin.

Do týdne knihoven se zapojila i berounská městská knihovna. Ve středu 8. října zde během standardní otevírací doby bude k vidění výstava s názvem Jak zachránit poškozenou knihu? s ukázkou technik, které se používají při opravě poškozených desek či vazeb. Od 8:30 do 17 hodin proběhne charitativní bazar knih pro obecně prospěšnou společnost Dobromysl. V rámci programu se mezi 14. a 17. hodinou koná výtvarná dílna pro děti. A po třetí hodině se prostorem ponesou i vícehlasé zpěvy s irskými rytmy. Od půl šesté večer je naplánovaná beseda známé spisovatelky, rozhlasové a televizní redaktorky Mileny Štráfeldové, která přiblíží silné ženské osudy a představí svoji knihu Guláš pro Masaryka. Vstup je volný.

(lib)