Ze čtvrtohor až do starohor

Ilustrační foto: archiv redakce
Ilustrační foto: archiv

V neděli 12. října 2014 se koná již tradiční geologická vycházka s průvodcem Filipem Stehlíkem. Sraz je na levém břehu Berounky u lávky v Černošicích v 9:50 hodin.

Trasu tentokrát naplánovali skalní účastníci vycházkového cyklu. Jak uvedl pan Stehlík: „Překročíme ostruhu mezi Berounkou a Vltavou, kterou buduje souvrství pevných hornin z útvaru ordovického, a hornin vulkano-sedimentárních, které ‚pamatují‘ konec starohor. Kopec mezi oběma řekami by samozřejmě neexistoval, kdyby si ho vodní proudy nevytesaly v jinak poměrně ploché okolní krajině. Díky milionu let tvořivé krajinotvorné práce nás čeká prudký výšlap z Kazína na Humenskou horu.“

V Jílovišti, nebo pak později v Trnové, se všichni budou moci občerstvit v některé z místních restaurací. Pak už jen proběhne strmý sestup do Měchenic, kde desetikilometrová vycházka končí. A kde si výletníci mohou smlsnout na některé dobrotě v místní vyhlášené cukrárně.

Cesta „ze čtvrtohor až do starohor“, na kterou zve Všenorská knihovna, by měla trvat pět až šest hodin. Některé úseky jsou dosti prudké, proto jsou pro převoz nejmenších geologů ideální terénní modely kočárků, nebo nosítka.

(red)