Hasiči zasahovali jako při sněhové kalamitě

Foto: HZS Středočeského kraje
Foto: HZS Středočeského kraje

V pondělí 23. května odpoledne zasáhly část Středočeského kraje bouřky, které byly v některých oblastech doprovázené přívalovými lijáky a silným krupobitím. Oproti loňskému průměru hasiči vyjížděli čtyřikrát častěji.

Ze 153 výjezdů připadalo 108 do kategorie technické pomoci. Do 16. hodiny řešilo operační středisko 42 případů. Pak se situace zhoršila. Nejdříve hasiči směřovali hlavně na Příbramsko, kde na 14 místech odstraňovali popadané stromy a ulámané větvě nebo uvolňovali ucpané kanalizace.

Bouřková vlna se poté přesunula se do okresu Beroun, kam záchranáři vyjížděli 31krát. Přívalové deště i krupobití byly lokální a nejvíce škod způsobily na Hořovicku.

Přímo ve městě nebo v jeho spádových obcích lidé nahlásili přes dvacet žádostí o pomoc. Hasiči z hořovické stanice zasahovali například ve dvou panelových domech, ve kterých kroupy ucpaly dešťové odtoky ze střech a voda protékala oběma domy i skrz průchody pro elektroinstalaci. Na některých místech napadla několikacentimetrová vrstva krup, které pak voda odnášela do níže položených částí, až se vytvořila téměř půlmetrová neprůstupná bariera. V ulicích to pak vypadalo jako při sněhové kalamitě, včetně nasazení techniky.

Silné lijáky doprovázené krupobitím z Berounska postoupily na Kladensko, kde počet událostí za celý den přesáhl padesátku. Nejčastěji jednotky likvidovaly ucpané kanalizace, čerpaly vodu ze zatopených sklepů, kotelen a garáží nebo odklízely zlámané stromy a větve.

Do záchranných prací se opět výrazně zapojili dobrovolní hasiči, neboť profesionálové nestačili pokrýt obrovský počet událostí nahromaděných do krátkého intervalu.

(red)