Císařská koruna poputuje na výstavy mimo kraj

Foto: KÚSK
Foto: KÚSK

Unikátní replika koruny Svaté říše neboli římské císařské koruny bude letos k vidění hned na několika akcích při příležitosti výročí 700 let od narození Karla IV. Středočeský kraj ji zapůjčí hned na pět míst, i za hranici regionu.

Kopie koruny, kterou byl Karel IV. korunován za římského císaře, se objeví v jílovském muzeu na výstavě Zlato pro korunu českou, aby na ni byla prezentována jako symbol Karlova nadnárodního celoevropského významu. Národní technické muzeum v Praze ji zařadí na expozici věnovanou stavitelství doby Karla IV., která bude umístěna na pražské Letné. Cech českých vinařů připravuje v Kutné Hoře projekt Karel IV. – moudrý panovník a vinař a korunu si chce půjčit na komentovanou prohlídku za účasti šperkaře Jiřího Urbana, jež kopii pro Středočeský kraj podle originálu vytvořil. Skvost bude hostit také gotický Hrádek v Kutné Hoře, kde České muzeum stříbra připravuje expozici Kutná Hora a Lucemburkové na českém trůně. Kromě Prahy koruna letos vycestuje za hranice středních Čech také do Ústeckého kraje, kde Regionální muzeum v Teplicích chystá výstavu Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků.

Replika císařské koruny loni putovala až do čínské partnerské provincie Sečuán. Před touto cestou byla součástí prohlídkové trasy Karlštejna. Nyní je bezpečně uložena v Galerii Středočeského kraje a v budoucnu se počítá s jejím dalším širším využitím pro potřeby prezentace Středočeského kraje.

(red)