Jedna z nejstarších Středočešek slaví 103 let

Foto: KÚSK
Foto: KÚSK

Klientka Domova V Zahradách ve Zdicích na Berounsku paní Anna Švestková se v těchto dnech dožívá 103 let. Na dlouhověkost má jasný recept: šťastné manželství a pozitivní přístup k životu.

Ke krásnému jubileu jí v pátek 27. března přijel gratulovat hejtman Středočeského kraje Miloš Petera a radní pro oblast sociálních věcí Emilie Třísková. Paní Švestková je jednou z nejstarších klientek domovů pro seniory Středočeského kraje.

„Vážená paní Švestková, vážím si toho, že Vás mohu osobně pozdravit a popřát Vám do dalších let mnoho zdraví,“ řekl jubilantce hejtman Miloš Petera. Dobré zdraví jí popřála také radní Emilie Třísková. „Snažíme se, aby klientům v našich domovech nic nescházelo a bylo o ně co nejlépe postaráno. Zároveň si přejeme, aby zůstali aktivně zapojeni do běžného života, udrželi si co nejtěsnější kontakty se svou rodinou a přáteli a navázali tu i nové vztahy,“ doplnila radní.

Paní Švestková v Domově V Zahradách žije už tři roky a podle svých slov je tu velmi spokojená. Volný čas tráví nejraději s přáteli v domově u kávy. Jak sama říká, má ráda milé a upřímné lidi, vyhýbá se „klepům“. Není den, kdyby se nevydala na procházku do města anebo po zahradě domova.  A recept paní Švestkové na dlouhověkost? „Šťastné manželství a neustále pozitivní přístup k životu.“ Manželství jí vydrželo úctyhodných 70 let.

Co se životosprávy týče, mohlo by se zdát, že paní Švestková dodržovala nějaký striktní jídelníček, ale tak tomu prý není. Nejraději jedla vepřové, uzeniny. Ráda pekla buchty a koláče. Nikdy nekouřila, alkoholu neholdovala a problémy řešila vždy v klidu.

Paní Švestková se narodila v obci Točník na Berounsku. Asi 50 let prožila v Praze, kam se provdala a kde měli s manželem podnik s kožešinami. Dalších zhruba 50 let pak žila na chalupě na Karlštejně. Podle vlastních slov prožila krásné manželství, ze kterého má dva syny. Jeden z nich žije v Kanadě, druhý v Praze. Má pět vnoučat, tři pravnoučata a už i jedno prapravnouče.

(red)