Čarodějnický rej s ohni vypukne již zítra

Ilustrační foto: archiv
Ilustrační foto: archiv

Tradični pálení čarodějnic je tu. Koná se hned na několika mistech našeho regionu. A spolu s tradičním ohněm, který musí dodržet určitá pravidla, organizátoři chystají i soutěže spolu s hudbou a občerstvením.

Protože má být zítra hezké počasí, vypadá to na parádní čarodějnické party. Všechny ale musí být zabezpečené tak, aby účastníci vzpomínali na lidovou veselici s úsměvem.

Hasiči během „čarodějnického večera“ každoročně vyjíždí k většímu počtu požárů než obvykle. Všechny akce pořádané podnikajícími osobami musí být dopředu nahlášeny příslušnému hasičskému sboru. Záchranáři doporučují, aby to udělali i lidé, kteří nepodnikají a oheň si organizují sami.

A přidávají pár rad. Důležité je umístění ohniště v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů a ohraničení minimálně metr širokým pruhem bez jakýchkoliv hořlavin. Je třeba zkontrolovat i kořeny stromů a keřů. Stejně jako povětrnostní podmínky a stavbu hranice z polen – vždy musí stát stabilně, aby nesjela do stran. Při podpalování vatry nepoužíváme žádné vysoce hořlavé látky jako benzin, naftu či líh. Měli bychom mít „při ruce“ vodu a další hasící materiály. Mysleme také na příjezdovou cestu, aby se v případně nutnosti hasiči dostali na místo bez problémů. Oheň nesmí zůstat bez dozoru, musí u něj být minimálně jeden dospělý a pokud akci končíme, pečlivě ho uhasíme.

Jestliže vzplane naše oblečení, které máme na sobě, neutíkáme, protože chůzí se plameny ještě více rozšíří. Okamžitě si lehneme na zem, pokud můžeme, chráníme si obličej, a válíme se tak dlouho, dokud oheň neuhasíme. Pokud máme po ruce deku, ne z umělých vláken, můžeme ji použít.

Jestliže akci zpestřujeme zábavní pyrotechnickou, kupujeme ji z legálních zdrojů a dodržujeme návod. Rozhodně ji neházíme do ohně a pozor dáváme na střechy blízkých budov, suchou trávu či stoh slámy.

Kde namátkou proběhne tradiční pálení čarodějnic v sobotu 30. dubna?

  • Hlásná Třebaň – od 15 hodin soutěže, čarodějnická dílnička, menší oheň k opékání špekáčků, občerstvení, hudba k poslechu i k tanci, 18:00 vyhlášení nejlepší masky čaroděje a čarodějnice, 20:30 zapálení hranice.
  • Karlík – od 19 hodin v Lomu, soutěž masek, opékání buřtu, pití pro děti a nějaká ta drobnost zdarma.
  • Lety – ve 20 hodin u sokolovny sraz čarodějnic s lampiony, 20:25 vystoupení čarodějnického aerobic show z AC Olympia Všenory u srubu u Kocoura, 20:30 zapálení čarodějnic.
  • Liteň – od 16 hodin na dvoře zámeckého areálu, 17:00 netradiční zábavný běh pro děti i dospělé, trampolína, hudba, občerstvení.
  • Mořinka – od 18 hodin u Menhiru, zábavné hry a malé občerstvení, možná i čarovné lektvary, kostýmy vítány, 19:00 zapálení ohně.

(lib)