V Brdech proběhla rozsáhlá pátrací akce, naštěstí jen cvičná

Foto: Policie ČR Příbram
Foto: Policie ČR Příbram

Nově vzniklá chráněná krajinná oblast Brdy zažila ve čtvrtek 28. dubna první rozsáhlou pátrací akci. Téměř šedesátka lidí z řad policistů a hasičů v rámci taktického cvičení hledala čtveřici pohřešovaných osob ve složitém terénu.

Akce měla prověřit spolupráci, koordinaci a komunikaci jednotlivých složek. Po několika hodinách, kdy prostorová rojnice pátrala v náročném terénu, se podařilo nalézt dvě ženy v lesním prostoru pod vrchem Klobouček. Jedna byla v bezvědomí, proto ji záchranáři transportovali na nosítkách až k poměrně vzdálenému terénnímu vozu. Poté ve skalním masivu objevili dva muže, také v bezvědomí. Z nepřístupného místa je musela vyprostit lezecká skupina příbramských hasičů. Lékař a tři záchranáři poskytovali první pomoc a zajišťovali přepravu raněných do nemocnice.

Pohřešování měla oznámit matka jedné z dívek na tísňovou linku 158 s tím, že dospělá dcera odešla s kamarády na výlet do Brd a již delší dobu se s nimi nemůže spojit. Jako výchozí bod uvedla Obecnici. Tam policisté získali od svědků informace o směru pohybu pohřešovaných osob.

Do akce byla nasazena nová technika z obvodního oddělení Příbram venkov, jedná se o dvě čtyřkolky značky Gladiátor a terénní vozidlo VW Amarok. Dobrovolní hasiči se sjeli z Obecnice, z Rožmitálu pod Třemšínem, z Březových Hor, Bohutína, Trhových Dušníků, Ohrazenice a Jinců. Cvičení proběhlo v pořádku a prokázalo, že všechny složky jsou na obdobné situace dobře připraveny.

(red)