Bouchli jste gumu kvůli díře v silnici? Nechte si škodu proplatit

BEROUNSKO – Po zimě jsou silnice plné děr a výmolů a ještě chvíli potrvá, než je silničáři opraví. Řidiči by jistě měli jezdit opatrně za každé situace, pokud však dojde k nehodě, při které bude auto poškozeno kvůli výtluku, má majitel vozu právo na proplacení škody.
Za provozuschopný a bezchybný stav silnic odpovídá vždy vlastník dané komunikace. Vlastníkem silnic II. a III. třídy bývá kraj. Škodu tak mohou lidé vymáhat po správě komunikací daného kraje. V případě dálnic a rychlostních silnic je vlastníkem Ředitelství silnic a dálnic. Ostatní místní komunikace jsou většinou v majetku obce, na jejímž katastru komunikace leží.
Za dodržení všech bezpečnostních i dopravních pravidel poškození zdokumentujte, je dobré si sehnat i svědka. Vyplňte také formulář o nehodě, i když jste jediným účastníkem. Pak se obraťte na majitele komunikace s žádostí o zaplacení vzniklé škody. “Může však dojít k situaci, kdy vlastník cesty díru v silnici řádně vyznačí dopravním značením a pak vzniklou škodu odmítne proplatit s tím, že jste nepřizpůsobili jízdu stavu komunikace. Popravdě řečeno, by v takovém případě nejspíš u případného soudního sporu správce cest uspěl. Rozhodně se však nebojte řešit případný spor se správcem komunikace soudní cestou,” uvedla policejní mluvčí Michaela Nováková.