VIDEO: Svinka je pokřtěna, vyrazila do světa a může řádit

Křest knihy Svinka řádí se konal 23. listopadu. Kmotry se stali Radek Suchý z nakladatelství Kořeny a jáhen Ignác Laňka. Vedle nich stojí obě autorky. Foto: Petra Stehlíková

DOBŘICHOVICE – Svinka řádí, knížka příběhů spisovatelky Jany Laňkové a malířky a sochařky Zuzany Čížkové, má své kmotry. Malí korýši v roli hlavních hrdinů, jimž děti rády říkají sviňky, mohou začít svými příhodami bavit malé i velké čtenáře.

Slavnostní křest knížky proběhl ve středu 23. listopadu v dobřichovické Café galerii Bím. Knihu pokřtili Radek Suchý z nakladatelství Kořeny, které ji vydalo, a jáhen v kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého ThDr. Jiří Ignác Laňka, Ph.D., SChLJ., manžel jedné ze spoluautorek.

Kniha se odehrává v okolí dobřichovického zámku, a tak křest zahájila Andrea Svitáková z odboru kultury Městského úřadu v Dobřichovicích, pohádkám popřál vše dobré také zdejší starosta Petr Hampl. Na cestu rozpustilou Svinku vypravili i sponzoři Daniel Havlík za Dob-invest, a. s., zastupitel za Středočeský kraj Michael Pánek a zástupce časopisu a webu iDOBNET Radek Havlíček.

Překvapením na závěr středečního večera se stala zpěvačka Lucie Kukulová se svým hudebním doprovodem.

“Původně měla být knížka určena pouze pro naše okolí v dolním Poberouní a v knihkupectví Kosmas. Ale jakmile byla hotová, měla o ni zájem další knihkupectví,” řekla v rozhovoru pro DOBNET její ilustrátorka Zuzana Čížková a dodala, že autorky ji dál chtějí nabízet hlavně dětem v našem regionu z okolí Berounky.

“Prodávat ji budeme i na adventních trzích na nádvoří dobřichovického zámku 26. listopadu, hned poté bude k dispozici v dobřichovickém Infocentru a později ji nabídneme do místních prodejen. Informace se průběžně dozvíte na webu Svinka řádí,” uvedla ilustrátorka.

Vše dobré popřál knize starosta Dobřichovic Petr Hampl (vpravo). Foto: Petra Stehlíková

Pohádková kniha Svinka řádí je vytištěna typem písma vhodným pro dyslektiky a dysgrafiky. Je určena zejména dětem prvního stupně základní školy, ale potěší i starší čtenáře při společném čtení. Text je doplněn množstvím nádherných ilustrací rostlin, zvířat a dobřichovického zámku. Kouzelně, až básnicky popsaná zákoutí netradičně pojaté zahrady malířky a sochařky Zuzany Čížkové rozvíjejí potřebnou dětskou představivost a jejich schopnost barvitě psát a mluvit.

Video z křestu pro DOBNET natočil Oldřich Burda ml.