Bára Vaculíková: Moc se k vám do Dobřichovic těšíme

Foto: Alžběta Jungrová

Zajímavý koncert se koná ve středu 14. března od 19:30 na zámku v Dobřichovicích. Všem zájemcům zazpívá Diva Baara neboli zpěvačka a textařka Bára Vaculíková.

Bára je dcera Petry Černocké a spoluzakladatelka a členka skupiny Yellow Sisters. V říjnu 2017 vydala debutovou desku na pomezí popu, jazzu a intimního písničkářství s prvky elektroswingu. Jak se těší na dobřichovický koncert, nám prozradila v rozhovoru. „Napadá mě, že v Dobřichovicích by chtěl žít každý. A jestli ne každý, tak já určitě. Už pár let se u vás vidím na nějakém pěkném letním bytě. Dřív to bylo v bohatších kruzích tak pěkně nastavené. Škoda, že jsem zatím spíš chudá jak kostelní myš. Na vilku u vás mi to asi nevystačí,“ směje se Bára.

Znáte Dobřichovice, už jste tu někdy zpívala?
Mám v Dobřichovicích několik přátel, které občas navštívím. Ale myslím, že jsem u vás ještě nezpívala. Každopádně se mi k vašemu městečku vážou skvělé letní vzpomínky. Minule jsme si s rodinou moc užili trhy s různými dobrotami u vás na zámku a celé odpoledne se u toho brodili po kolena řekou.

Na podzim jste vydala nové album Debut. Zazpíváte na koncertě písničky, které na něm vyšly? A co ještě budete zpívat?
Momentálně většina písniček, které hrajeme naživo, je z mé první desky. Vznikla ale i jedna nová při příležitosti koncertu elektroswingové zpěvačky Caro Emerald, kterou jsme měli tu čest v Praze podpořit jako její předkapela ve Fóru Karlín. A prozradím, že máme i několik zábavných předělávek. Třeba od Marylin Monroe nebo od Postmodern Jukeboxu.

Četla jsem, že si písně skládáte sama. O čem jsou?
Většinou o ženách, jinak to neumím. Hlavně o tom, jak se cítíme v různých vztahových situacích. Jedna je o slepé zamilovanosti, druhá o pábení, kdy vám hrozí, že v manželství třeba sejdete z cesty, třetí o rozhodnutí rozejít se s dětmi. Mám i jednu o tichu a o vzpomínce na Austrálii, kde jsem chvíli žila. Jsem světlá osoba, tak se snažím, aby to všechno vyznělo s nadhledem, i když jde třeba o těžší téma. Úplně povrchní lásku pásku ode mě asi nečekejte. Ale slibuji, že bývám spíš veselá.

S kým budete v Dobřichovicích vystupovat?
Přijedeme v pěti s kapelou. Bicí budou víc akustická vzhledem k zámeckému prostoru, který si říká o určitou intimitu. Zahraje na ně Mishan Pajdiak, spoluproducent mé desky. Na kontrabas skvělý Petr Tichý, na piano Marek Novotný, výborný hráč. Kytaristu mám nového, jmenuje se Jakub Juránek. Je také moc šikovný. Za všechny dám ruku do ohně. Je to prima parta.

Připravujete na koncert něco speciálního?
Repertoár teď máme rozšířený, můžeme si dovolit program upravit podle toho, jaká bude atmosféra a publikum. Těším se, že i pro nás bude překvapení, jestli půjdeme společně víc do hloubky, nebo si spíš zatančíme. Těšíme se k vám už moc.

(lh)