Zapomenutý židovský hřbitov nabízí také romantiku

Foto: Lucie Hochmalová

TŘEBOTOV – Pokud jste někdy zavítali do Třebotova, možná jste si prohlédli zdejší tvrz nebo kostel svatého Martina. Kromě nich je ale v obci další zajímavá památka – starý židovský hřbitov.  Nachází se ve východní části obce. Už dávno neslouží jako poslední místo odpočinku Židů z širokého okolí, je ale velmi půvabný. Návštěvu navíc můžete spojit s pěším nebo cyklistickým výletem v okolí Černošic.

Židé v okolí Třebotova
Židé prý osídlili oblast Třebotova na začátku 18. století. A tak není divu, že zde Židovská náboženská obec Zbraslav založila kolem roku 1761 hřbitov. Na něm byli pochováváni lidé z Třebotova, ale i z širšího okolí, např. z Dobřichovic, Dolních Mokropes, Chotče, Všenor, Ořecha, Kosoře i z blízkých částí Prahy.

Naneštěstí hřbitov sloužil jen do začátku druhé světové války, pak začal chátrat a dalších padesát let se o něj nikdo nestaral. Naopak mnoho náhrobků a kamenů včetně těch z kamenné zdi bylo postupně odcizeno. Zeď, brána i márnice se rozpadaly, až z nich do dnešních dnů skoro nic nezbylo. Poslední pohřeb se tu konal před více než čtyřiceti lety, v roce 1973.

Opravené náhrobky
Místo posledního spočinutí se rozkládá na ploše 5 844 m². Asi polovina je v lese a druhá na louce, přes kterou vede pěší cesta. Najdete tu odhadem 150 náhrobků z různých materiálů s hebrejskými, německými i českými nápisy. Nejstarší je barokní náhrobek z roku 1795.

V letech 2016–2017 proběhla oprava a restaurování dochovaných náhrobků, a to s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti. Hřbitov je opravdu udržovaný, všechny náhrobky jsou očištěné a postavené, plocha je uklizená. Na někdejší slávu už ale může jen vzpomínat.

Přesto je na něm něco magického a tajemného. Najdete tu romantická zákoutí, obrovské stromy i ševelící trávu s kvetoucími rostlinami. A když se zaposloucháte, možná uslyšíte vyprávění o dávno zašlých časech a osudech lidí, kteří tu sní svůj věčný sen…

Užitečné informace:

  • Hřbitov leží na okraji Třebotova na Kulivé hoře, v lese, kde končí zástavba. Z hlavní silnice naproti hospodě odbočíte do ulice Na Šumavě, půjdete zhruba 400 metrů na rozcestí, poté asi 100 metrů vlevo až na hřbitov.
  • Dojdete k němu také po zelené turistické trase, jež vede od kostela sv. Martina v Třebotově ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Černošicích, z Černošic je to asi 2,5 kilometru, z centra Třebotova jeden kilometr. Kolem hřbitova vede také modrá turistická trasa z Ořecha na rozcestí Kulivá hora (trasy i hřbitov najdete na Mapy.cz)
  • Doporučujeme pevnou obuv, terén je místy nerovný.

Lucie Hochmalová