SVATÝ JAN POD SKALOU – Čeká nás hezký víkend jako stvořený k výletu. Třeba do Svatého Jana pod Skalou, překrásné lokality opředené legendami. A na podzim má velké kouzlo díky záplavě barevných stromů.
Minulost Svatého Jana pod Skalou je opravdu tajuplná. Souvisí s poustevníkem Ivanem, který se tu podle pověsti usadil kolem roku 880. Šlo o vůbec prvního poustevníka v Čechách. Údajně byl synem chorvatského knížete Gostimila. Podle jiné legendy pocházel z Uherska, snad z rodu krále Štěpána. Ve Svatém Janu žil však o samotě v jeskyni pod vysokou skálou, kde našel pramen dobré vody.
Prý ho tu ale trápili zlí duchové, a tak se rozhodl odejít. Cestou potkal svatého Jana Křtitele, který mu daroval kříž. A Ivan poté křížem kraj od zlých duchů osvobodil… Vypráví se také, že se setkal s knížetem Bořivojem, žijícím v nedalekém Tetíně. Když pak Ivan zemřel, kníže mu tady nechal postavit kapli svatého Jana.
Kostel a klášter
Místo bylo obývané už v pozdní době bronzové, na skále nad klášterem kdysi bývalo hradiště. Benediktinský klášter tu vznikl na počátku 11. století, právě tam, kde stála kaple svatého Jana. Benediktini sem natrvalo přesídlili v 15. století a kapli přestavěli na kostel. Roku 1589 byly objeveny ostatky sv. Ivana, během období baroka pak byl vybudován dnešní klášterní areál a nový kostel sv. Jana Křtitele. Uprostřed kostela můžete vidět zdobený náhrobek sv. Ivana, v němž je uložena schránka s jeho ostatky.
Až budete uvnitř svatostánku, určitě se jděte podívat do jeskyně sv. Ivana ve skále, která je jeho součástí. Najdete tu také kryptu se starými náhrobky opatů z kláštera. Do dalších jeskyní už se chodit nedá, i když dříve prý byla skála přístupná celá. I tak je to ale nevšední zážitek.
Ivanův pramen a dvě kaple
Ze skal vytéká mnoho pramenů, v tomto místě jsou však nejsilnější z celého Českého krasu. Jejich celková vydatnost činí 22 litrů za vteřinu. Nejznámější je samozřejmě Ivanův pramen s vydatností 3,5 litru, který teče hned vedle kostela. Pramen obsahuje vápenato-hořečnaté soli a říká se o něm, že je léčivý. Navíc má stálou teplotu 8 až 9 stupňů Celsia, takže tam, kde vyvěrá, potok Kačák nezamrzá ani za největších mrazů. Můžete se tu napít nebo si nabrat vodu s sebou.
Kromě nádherného kostela najdete v obci také dvě kaple – kapli Povýšení svatého Kříže (nad klášterem cestou ke kříži na skále) a kapli sv. Maxmiliána (na místním hřbitově). Za vidění stojí také kamenné sousoší Panny Marie, sv. Ivana a sv. Jana Křtitele, umístěné před hotelem Obecná škola.
Výlet na celý den
Svatý Jan pod Skalou je ideální cíl celodenního sobotního nebo nedělního výletu. Kolem obce vedou cyklostezky i turistické trasy, jednu z prvních značených cest Vojty Náprstka tu vybudoval Klub českých turistů už v roce 1889.
Pokud se rozhodnete do Svatého Jana vydat, doporučujeme vám také výšlap nahoru na skálu. K velkému dřevěnému kříži je to zhruba kilometr a půl a je od něj nádherný výhled na klášter, kostel i okolní skály. V tomto období se vám rozprostře pohled na moře barevných stromů…
Praktické informace
- Průvodcovskou činnost provozuje Svatojánská společnost nebo zdejší farní úřad.
Kostel a jeskyně jsou otevřené od dubna do října, a to v sobotu, v neděli a o svátcích od 10 do 13 a od 14 do 17 hodin. V době uzavření kostela je možné objednat si skupinový vstup na telefonu 311 672 657. - V říjnu bývá ve Svatém Janu méně turistů, takže se tu dá lépe zaparkovat autem. Parkování v obci je však zpoplatněno (jsou zde parkovací automaty a placení často kontroluje policie).
Přímo do obce lze přijet autobusem, zajíždí sem linka z Prahy-Zličína do Berouna. Nejbližší vlaková stanice je v Srbsku, z ní je to sem necelých pět kilometrů přes Hostím, a to po značených turistických stezkách. Vlak jezdí také do Loděnice (5 km odsud). Kolem vedou cyklistické trasy. - Více informací najdete na webu obce.
Lucie Hochmalová