Zámek v Litni přivítá v létě výtvarný plenér i Mozarta

Foto: z archivu zámku Liteň

LITEŇ – Výtvarný víkend pro amatérské malíře i koncert Mozartovi svůdníci přichystali na léto na zámku v Litni. Na co se můžeme těšit, nám sdělila ředitelka Festivalu Jarmily Novotné Ivana Leidlová.

Výtvarný víkend pro amatérské malíře se koná 4. až 7. července. V čem je specifický?

Zámek Liteň je místem, které bylo díky rodu Daubků inspirující náručí výtvarníků tzv. generace Národního divadla. Tehdy sem přijížděli odpočívat, diskutovat a tvořit. Někteří z nich v Litni zanechali nesmazatelné stopy, jako právě Maxmilián Pirner, jenž naprosto famózně vyzdobil hrobku rodu Daubků. Při příležitosti 170 let od narození a stého výročí úmrtí tohoto významného umělce pořádáme ve spolupráci s Národní galerií v Praze čtyřdenní výtvarný plenér Max Pirner: Láska, myšlenka a život na zámku v Litni. Účastníci se mohou těšit na práci a konzultace s renomovaným současným umělcem Jakubem Špaňhelem, jenž se inspiruje berounským krajem a specializuje na malbu květin, motýlů a interiérů, ale nyní ho také zajímá téma kostelů.

Pokolikáté už bude na zámku v Litni?

Tento koncept několikadenního výtvarného plenéru pro místní amatérské malíře pořádáme letos teprve podruhé. V loňském roce byla slavnostně otevřena nově zrekonstruovaná budova poskytující zázemí výtvarných akcí, workshopů, výstav a rezidenčních pobytů pro amatérské i profesionální výtvarníky. Těší nás jejich velký zájem a věříme, že díky opravdu bohatému působení umělců v Litni máme možnost se v budoucnu věnovat i dalším, kteří zde tvořili.

Bude mít veřejnost možnost vidět vzniklá díla?

Ano, pro veřejnost bude v neděli 7. července od 15 hodin přístupná přednáška Max Pirner a Liteň. Edukátorka Národní galerie v Praze Monika Švec Sybolová pohovoří o Pirnerově pobytu v Litni a jeho výtvarné práci pro rodinu Daubků. Od 16 hodin následuje v zámecké oranžerii vernisáž výsledků plenéru. Obě akce jsou pro veřejnost zdarma.

Foto: z archivu zámku Liteň

Na sedmého září připravujete akci s názvem Mozartovi svůdníci. Co si pod tím máme představit?

Na liteňském zámku se vždy hodně zpívalo. Jarmila Novotná byla velmi společenská a koncert Mozartovi svůdníci nás přenese do doby její největší slávy. V prostoru původní stodoly v zámeckém areálu představíme scénické provedení s kostýmy nejznámějších částí oper W. A. Mozarta Figarova svatba a Don Giovanni. Bude to opravdu lahůdka v podání vynikajících pěvců a pěvkyň!

Máte ještě nějaké novinky?

V letošním roce se snad podaří realizovat opravu další kulturní památky, konkrétně saly terreny. Jde o historicky a architektonicky velmi zajímavou, krásně zdobenou pozdně barokní parkovou stavbu, v jejímž interiéru se nachází i freska, kterou rovněž opravíme. Tato památka je skutečně unikátní v celém regionu. Držte nám palce, aby se její rekonstrukce povedla! Určitě ji brzy využijeme při dalších akcích Festivalu Jarmily Novotné.

Možná mohu prozradit ještě jedno překvapení. Pro naše příznivce opět připravujeme adventní koncert a tentokrát jsme do Litně pozvali Jiřího Suchého!