Kam vyrazit s dětmi? Za zvířaty, mašinkami i venkovní hrou

Ida Kubrichtová Foto: z archivu I. Kubrichtové

DOLNÍ POBEROUNÍ – Aktivita pro naše ratolesti na víkend či prázdniny. To je, oč tu běží. Inspirovali jsme se častými doporučeními a sepsali pár tipů na místa, kde by to vaše ratolesti mohlo bavit. Věk je spíše orientační. Vy své následovníky znáte nejlépe. 

Za bílým lvem i králíčky

Už jste o něm určitě slyšeli, nejspíš jste tu byli a rádi se sem vracíte. Zoopark Karlštejn je totiž ideální zastávkou při výletu na středověký hrad. Abychom byli přesní, vyrážíte-li na hrad, nechte si návštěvu zoo až poté. Děti se tak mají na co těšit a výšlap za historií zvládnou lépe. Nicméně park stojí i za jediný cíl vašeho výletu.

Pokud je v něm člověk poprvé, uchvátí ho blízkost zvířat, hlavně bílých lvů, tygrů a dalších šelem. Pozorovat jejich pohyby je z takové vzdálenosti prostě úžasné. Menší děti se jich někdy bojí, a tak utíkají za napohled milejšími tvory, například opičkami, dikobrazem, pštrosem, velbloudy, bizonem, zebrou, oslíky nebo koníky. Před dvěma lety tady našel svůj nový domov také klokan rudý! A ti úplně nejmenší si mohou pohladit domácí králíčky či morčata. Z jejich ohrádky je rodiče zpravidla nemohou dostat, stejně jako z obří skluzavky na dohled od bistra. A v horkých dnech přijde vhod relaxační zóna kousek od zoo s přístupem do Berounky, kde vám půjčí třeba paddleboard. To už ale pro odrostlejší děti či pro vás samotné. Více na: rekreacnipark-karlstejn.cz/cz/

Zoopark Karlštejn Foto: Petra Stehlíková

Golf v pohádkové říši

Areál sportovního centra Eden v Berouně se kromě rozličných sportovních aktivit pyšní prvním osmnáctijamkovým crazy golfem v České republice. Otevřen byl v roce 2011. Děti zabavíte hrou v pohádkovém světě, kde mají své místo postavičky Čtyřlístku, drak, rytíř, indián a další. Na většinu z nich si mohou také sáhnout nebo se u nich vyfotit. Protože teď je dlouho světlo, nemusíte zavírací dobu tolik řešit – areál není osvětlený, a tak do něj poslední návštěvníci mohou vstoupit minimálně hodinu před setměním. Více na: sporteden.cz/crazy-golf

Crazy Golf Eden Beroun Foto: z archivu golfu

Vychytávka, která venku baví celou rodinu

Originální výlety můžete zažít s pomocí chytrého telefonu. Stačí si do něj zdarma stáhnout venkovní mobilní hru a nechat se pohltit příběhy, které vás zavedou na zajímavá místa, ale také umožní cestovat v čase. Tato oblíbená kratochvíle baví rodiče s dětmi po celé České republice, k dispozici mají už přes 260 procházek. Ať jste kdekoliv, „chodí“ s vámi osobnost českých dějin. A které jsou nám nejblíže? Na Karlštejně (a v okolí) mimo obchodní uličku se suvenýry vede trasa příběhu Eliška a zázrak. Přenese vás do roku 1371, kdy je král Karel IV. nemocný, zavřený na hradě a královna Eliška řeší, jak se za ním dostat tam, kam ženy nesmějí. A právě s tím pomohou malí i velcí hrdinové. V Srbsku se odehrává Bomba na kolejích, kde na zhruba šesti kilometrech naučíte partyzány v roce 1943 schovávat se v lesích i jeskyních a vyhodit do povětří vlak plný německých zbraní. A nechybí Tetín a Vražda kněžny Ludmily. Ideální hlavně pro dny, kdy máte méně času. Trasa má pouze 1,1 kilometru a zvládnete ji zhruba za hodinu. Jen pozor, mnoho rodin píše, že jde o výlety silně návykové. Více na: skrytepribehy.cz

Hra v Tetíně

Nejen pro malé objevitele

O Koněpruských jeskyních jsme nedávno psali v souvislosti s novým Domem přírody Českého krasu. Rozhodně jeho návštěvu doporučujeme. Mimo jiné uvidíte lebku nalezenou v místních jeskyních, jejíž genom před časem datoval mezinárodní vědecký tým do období před více než 45 tisíci lety. Vytvořili i rekonstrukci její pravděpodobné tváře.

Možná nevíte, že od jeskyní vede naučná stezka Zlatý kůň. Užijete si ji i mimo provozní dobu nebo po zhlédnutí podzemních krás jednoduše můžete obdivovat ty nahoře. Stezka má 13 zastávek a měří 3,5 km. Zdoláte ji přibližně za 90 minut, výhodou je, že u jeskyní začíná i končí. Při nedostatku času si projděte alespoň její část. Jde o pozoruhodnou oblast s mnoha přírodními zajímavostmi z rostlinné i živočišné říše. Uchvátí vás nespočet geologických jevů a zkamenělin. Více na: gweb.cz/jeskyne/stezka/

Na procházku s lamou

Asi nám potvrdíte, že zvířat není nikdy dost. Děti jsou jim rády nablízku. Stejně jako všichni, kdo se o ně na statku Merlin zhruba osm kilometrů od Berouna starají, a to na hranici s Chráněnou krajinnou oblastí Křivoklátsko. Do srpna mají otevřený zoopark, kde na vás čekají například želva, velbloudi, lamy, papoušci, opice, koně, osel, dikobraz, a dokonce i puma. Mezi tradičně nejroztomilejší patří čerstvá mláďata, narozená na jaře. Můžete si objednat i komentovanou prohlídku celého statku, který vznikl v roce 2008 a od té doby doslova roste pod rukama. Chcete-li nastudovat něco o zvířatech dopředu, najdete je na webu i s popisem, odkud pocházejí, čím se živí, a s dalšími zajímavostmi. A co je úplná pecka: výlet s lamami! Každá má svého vlastního průvodce a ručíme vám za to, že na takový zážitek nezapomenete. A vaše ratolesti jakbysmet. Více na: statekumerlina

Pro milovníky vlaků

I cesta je cíl. A o té v motoráčku nebo vagonech tažených parní lokomotivou se dětem bude zdát. Pro malé i velké vlakové nadšence jsme objevili Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka, největší svého druhu v České republice. Spatříte nespočet jedinečných exponátů, od skutečných vozidel po železniční modely, a ukázky drážní techniky. Oblíbené jsou komentované prohlídky, během nichž nahlédnete do českého klenotu, salonního vozu prezidenta T. G. Masaryka. Navíc se svezete parním vláčkem po úzkorozchodném okruhu a na pákové drezíně. A právě toto muzeum pořádá jízdy historickým vlakem na klasických tratích z Lužné u Rakovníka k Berounce, na Křivoklát nebo do Nižboru. Konají se až do podzimu. Jestliže vaše ratolesti vydrží, nebojte se i vzdálenějších míst.

Jestli vaše dítě propadlo železniční vášni, je trochu odrostlejší a ocení dvoudenní návrat do minulosti, překvapte ho retro jízdou expresním vlakem Vindobona v autentické soupravě vozů z 80. let minulého století. O víkendu 22. a 23. června projede celou trasou z Berlína do Vídně a zpět. Je to speciální lahůdka s doprovodným programem přímo ve vlaku včetně inscenované celní a pasové kontroly. Další jízdy i pro menší pasažéry jsou na níže uvedeném webu. V nabídce stačí vybrat kraj. Více na: cdnostalgie.cz

Parní vlak Foto: archiv ČD

Tip na podzim

Zapište si do kalendáře, po létě jako když najdete. Dýňová farma v Bykoši se otevírá zpravidla ve druhém zářijovém týdnu. A je to pastva pro oči! Mnoho lidí se nemůže dočkat, až si domů odnese pěkný oranžový výtvor nebo si pochutná na skvělé dýňové polévce. Mají spoustu druhů dýní (na ozdobu i k jídlu) a dobrot. Děti jsou nadšené nejen z vyřezávání, ale také z magického bludiště v kukuřici a domácích zvířat. Skvělé jsou i dýňové slavnosti. Mimochodem: svého psa vezměte klidně s sebou. Sledujte na pumpkins.cz.

Dýně Foto: archiv farmy Bykoš

Pokud máte tip na místo či aktivitu, které vás něčím překvapily, napište nám na redakce@dobnet.cz.  Společně můžeme inspirovat ostatní. Děkujeme.

Hipoterapie Foto: z archivu Idy Kubrichtové

Koně, králíci a Harry Potter na jednom místě

ŘEVNICE – Čas se svými ratolestmi můžete skvěle trávit také u koní nebo s dalšími domácími zvířaty. Přilehlé lesní hřiště doslova láká k vybití nadbytečné energie. Důležitým bonusem prostoru, kde se potkává zábava s terapií, je pomoc při řešení nejrůznějších potíží dětí od nejútlejšího věku. Seznamte se s Idou Kubrichtovou, zakladatelkou řevnického spolku Hiporehabilitace Jupiter.

Co zajímavého chystáte pro maminky s dětmi na léto?

Pořádáme hlavně pobytové tábory. Jeden je určen pro děti předškolního věku, ostatní jsou spíše pro školáky. Letos máme novinku, zkoušíme i letní pobyty bez koní na téma Harry Potter a Škola Malého stromu. Samozřejmostí jsou intenzivní hiporehabilitační týdny pro děti s hendikepem. Podívejte se na náš web hipojupiter.cz. Jinak je prostor Hiporehabilitace Jupiter volně přístupný po celý rok. Kolemjdoucí se mohou podívat na naše zvířátka nebo si pohrát na lesním hřišti. Ovečky, kozy a králíky lze krmit vším z našeho prodejního automatu.

Znamená to, že nepracujete výhradně s koňmi?

Prostor naší terapeutické farmy nabízíme i dětem, které to ke koním tolik netáhne. Řekla bych, že všechna naše zvířata jsou terapeutická. Popravdě je dosti úsměvné, když ráno vodím dcerku do školky, naši kocouři se sbíhají k autům s přijíždějícími dětmi, přestože je hned popadnou, nacpou do kočárků a začnou vozit po lese. Já být kočkou, klidím se jim z cesty. (smích) V Jupiteru máme i Lesní klub, kam přijímáme děti již od dvou let, takže ostatní zvířata pomáhají hlavně tam a na kroužku Malý chovatel. Jinak děláme zooterapii s ostatními zvířaty výjimečně. Ne že bychom to neuměli, nestíháme dojíždět do zařízení, která by o intervence měla zájem.

Z čeho máte při práci největší radost?

Profesí jsem dětská ergoterapeutka, takže mě osobně nejvíce těší pokroky dětí během hipoterapií. Jsem moc hrdá i na naše žákyně z koňských kroužků. Učíme je laskavému vztahu ke koním vycházejícímu z nekonfliktního přístupu. Mám radost, že v údolí Berounky je hodně dětí, které neberou koně jako sportovní náčiní, netouží hnát se za výkonem bez ohledu na jejich pocity. Naše holky je vnímají jako své přátele a spolupráci s nimi jako dialog. Jsem nadšená i z pokroků našich chráněných zaměstnanců pečujících o terapeutickou farmu.

Co vám naopak dělá vrásky na čele?

Nejtěžší je celý projekt financovat. Bohužel trávím mnohem více času u počítače nad administrací grantů a sháněním dárců než při práci v terénu, kvůli níž jsem obor vystudovala a spolek zakládala. Ale to je asi všeobecně problém neziskového sektoru. Momentálně mi dělá starosti úředník z odboru životního prostředí, který si všiml, že naše pozemky jsou vlastně lesní. Podle jeho slov „smradi a koně do lesa nepatří“. Přestože území nebylo zalesněno desítky let, máme s tím značné potíže a výdaje za právníky.

Jak s koňmi pracujete?

Laskavě. Vycházíme z nekonfliktního přístupu ke koním podle Oldy Nováka, jenž metodu vymyslel. Učíme se stát vůdčí kobylou stáda a tím koně motivovat, aby nás následovali. Je to hodně odlišné od klasického způsobu.

S jakými problémy umíte dětem pomoct?

Věnujeme se všem odnožím hiporehabilitace. Zaprvé je to hipoterapie ve fyzioterapii a v ergoterapii. Pomáháme hlavě dětem s fyzickým handicapem, opožděným psychomotorickým vývojem, poruchami autistického spektra, neurologickými potížemi… Dalším odvětvím je hiporehabilitace v pedagogické a sociální praxi. Pracujeme především na rozvoji sociálních kompetencí převážně dětí v ústavní péči. V neposlední řadě jde o hipoterapii v psychologii a psychiatrii. Dříve se jí říkalo psychoterapie pomocí koní, což považuji za výstižnější název. Tato pomoc směřuje právě k dětem s psychickými problémy, jichž poslední roky rapidně přibývá. S dítětem pracuje klinický psycholog, psychoterapeut či absolvent kurzu hipoterapie v psychiatrii a kůň zastupuje roli koterapeuta. Výsledky jsou skvělé. Děti se v přítomnosti koně mnohem snáze otevřou a jsou schopny psychoterapeutickou intervenci daleko lépe akceptovat.

Ida Kubrichtová Foto: z archivu I. Kubrichtové