Začínají oslavy 700 let od narození Otce vlasti

Foto: archiv
Foto: archiv

Ve Středočeském kraji vrcholí přípravy na oslavy sedmistého výročí narození Karla IV. Jeden z nejvýznamnějších českých i evropských panovníků je spjat nejen s hradem Karlštejn, ale s mnoha dalšími místy.

Karlu IV. vzdají hold v průběhu roku 2016 i středočeská muzea. „Již začaly probíhat různé výstavy, diskuse, přednášky, koncerty a další kulturní akce, které se budou kumulovat kolem května, kdy se Karel IV. narodil. Do aktivit jsou zapojeny státní instituce, města, obce, spolky a samozřejmě i organizace krajů,“ shrnul radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

Již 8. března se v Muzeu Podblanicka ve Vlašimi uskuteční přednáška Petra Klučiny z Vojenského historického ústavu Válečníci Jan Lucemburský a Karel IV. Ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně proběhne 28. dubna přednáška Zdeňka Kuchyňky Otec vlasti Karel IV. V Regionálním muzeu Mělník se budou od 3. května prezentovat výtvarná díla žáků mělnické ZUŠ na výstavě Expedice Karel IV., kterou další den obohatí i pěvecké vystoupení žáků.

Od 7. května až do října bude k vidění též výstava Císař Karel IV. a zlato pro Korunu českou, a to v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Kutnohorské České muzeum stříbra jistě přiláká od června do října výstavou v hodovním sále Hrádku Kutná Hora a Lucemburkové na českém trůně – 700. výročí Karla IV., na Lucemburky je zaměřeno i již XXV. Kutnohorské stříbření, které proběhne 25. až 26. června.

Lidé mohou také blíže poznat slavnou korunovační cestu Karla IV v roce 1355 v Regionálním muzeu Mělník, které připravuje expozici s názvem Karel IV., Mělník a Řím. V areálu muzea v Roztokách u Prahy se 20. srpna uskuteční Roztocké kratochvíle krále Karla IV.

Akce na počest jednoho z našich neslavnějších a nejuznávanějších panovníků budou pokračovat i v září, v Muzeu Podblanicka ve Vlašimi bude na posluchače čekat 13. září přednáška Václava Žůrka z Centra medievistických studií AV ČR a UK Přátelé Karel IV. a Jan Očko z Vlašimi a 18. září hudebně literární pásmo s divadelními prvky Čtyři ženy Karla IV. Karel IV. bude připomínán i na Den Středočeského kraje 28. října, například ve Vlašimi koncertem Flos Florum.

Celá řada připomínek Karla IV. a jeho slavné doby proběhne i v dalších místech po celé republice, kromě středních Čech je tato slavná postava silně spjata také samozřejmě s Prahou a Karlovarským krajem. Praha připravuje nové muzeum Lucemburků v domě U Zlatého prstenu. Do oslav výročí se zapojí Národní muzeum, Česká filharmonie a Národní památkový ústav, který zajistí programy mimo jiné na hradech Karlštejn, Krakovec, Točník a Veveří. Národní galerie bude spolupracovat na Bavorsko-české zemské výstavě k 700. výročí narození Karla IV., která bude k vidění od 14. května do 25. září.

Na stránkách mapa.otecvlasti.eu je k dispozici mapa takzvaných karlovských míst, tedy míst, se kterými je Karel IV. nějakým způsobem spojen.

(red)