Z Karlštejna na Hrad aneb Spatřete české korunovační klenoty!

Zdroj foto: Wikimedia Commons

PRAHA – Hrad Karlštejn, symbol našeho kraje, využíval císař Karel IV. coby bezpečné místo pro uložení korunovačních klenotů Svaté říše římské. Později sem byly převezeny také české korunovační klenoty, pro které se královský hrad stal domovem na téměř 200 let (s několika krátkými přestávkami). Tuto význačnou etapu na Karlštejně připomíná mimo jiné kopie Svatováclavské koruny, jež je k vidění na trase základního prohlídkového okruhu. Její originál spatříte pouze výjimečně, jako například nyní.

Pověstných sedm klíčníků se v pondělí 16. ledna sešlo ve Svatovítském chrámu na Pražském hradě, aby zde odemklo sedm zámků Korunní komory, v níž jsou chovány české korunovační klenoty. Milovníci vědomostních soutěží by tyto osobnosti jistě zvládli vyjmenovat spatra. Kromě prezidenta republiky Miloše Zemana zde byl přítomen předseda vlády Petr Fiala, předseda Senátu Miloš Vystrčil, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, pražský primátor Zdeněk Hřib, pražský arcibiskup Jan Graubner a probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze Václav Malý.

České korunovační klenoty budou k vidění od úterý 17. ledna přímo ve svatovítské katedrále. Zajímavostí je, že na tomto místě byly naposledy vystaveny v roce 1955, tedy před bezmála 70 lety (kupříkladu jejich poslední výstavy se konaly ve Vladislavském sále).

Návštěvníci spatří Svatováclavskou korunu, renesanční královské žezlo a jablko, včetně jejich cenných kožených pouzder. Chybět nebude ani Zlatý korunovační kříž, vytvořený na objednávku císaře Karla IV. Výstavu nadto doplní ještě vitrína s textilními součástmi souboru korunovačních klenotů, v čele s královským pláštěm s hermelínovým límcem, a vitrína s pohřebními klenoty Přemysla Otakara II. Ve Svatováclavské kapli pak bude zcela mimořádně vystavena lebka sv. Václava.

Tato jedinečná událost se uskuteční u příležitosti 30. výročí vzniku České republiky. Vstupné je bezplatné, návštěvu nelze rezervovat. Výstava potrvá pouze pět dní, od úterý 17. do soboty 21. ledna, vždy od 9 do 17 hodin. A na její návštěvu jistě jen tak nezapomenete…

(kch)