Výlet na rozhlednu Děd, jež připomíná hradní věž

Foto: lh
Foto: lh

Existují určitě známější rozhledny, než je Děd, a možná z nich je i lepší výhled. Tato rozhledna nad Berounem má ale také svoje kouzlo – vypadá totiž jako stará hradní věž. Navíc se k ní dostaneme příjemnou procházkou.

Když jsme vyrazili na výlet na Děd, nečekala jsem nic zvláštního. Slyšela jsem, že z rozhledny není skoro nic vidět, protože je zastrčená v lesích. To je pravda, shora jsme dohlédli jen z jedné strany směrem na křivoklátské lesy, vše ostatní převyšují stromy. Přesto mě Děd mile překvapil.

Auto jsme zaparkovali v nedaleké obci Zdejcina, asi dva kilometry od rozhledny. Pak jsme se vydali pěšky nejdřív po zelené, na kterou navazovala modrá turistická stezka. Do kopce se šlo jen mírně a pěknou cestou, takže se sem pohodlně dostanete i s kočárky a malými dětmi nebo s koly. Pokud nemáte auto, nejbližší vlaková stanice je v Berouně. Z tamního Husova náměstí vede k rozhledně modrá turistická stezka.

První rozhledna Klubu českých turistů
Cihlová rozhledna, připomínající věž starého hradu, leží na kopci Děd, který měří 492 metrů. Věž se tyčí do 12 metrů, takže když vylezeme nahoru, jsme ve výšce 504 metrů. Byla postavená během čtyř měsíců v roce 1893 a zajímavé je, že jde první rozhlednu, kterou na našem území nechal postavit berounský odbor Klubu českých turistů. V době jejího vzniku nejspíš nebyly okolo žádné vysoké stromy.

Na stavbu rozhledny tehdy použili bílé cihly z blízkého Králova Dvora, údajně se jich spotřebovalo dvacet pět tisíc. Dnes už z bílé barvy moc nezbylo, cihly jsou spíš šedivé, ale možná právě ten „starý“ kabát rozhledně tolik sluší. Venkovních 23 schodů je také cihlových, zbylých 33 vnitřních pak z litiny, celkem tedy zdoláme 56 schodů. Když po nich vystoupáme až nahoru, ocitneme se na vyhlídkovém ochozu s cimbuřím.

A pak už se můžeme jen kochat okolní krajinou.

Užitečné informace:

  • Rozhledna je volně přístupná po celý rok.
  • Vstupné se neplatí.
  • Nedaleko se nachází malé ohniště, takže si s sebou nezapomeňte vzít buřty.

Jak se k ní dostanete?

  • Po modré turistické stezce z Berouna z Husova náměstí (cca 5 kilometrů).
  • Po zelené ze Zdejciny, pak pokračuje modrá turistická stezka (cca 2 kilometry).

Lucie Hochmalová