Soutěž Stavba Středočeského kraje zná vítěze

Muzeum berounské keramiky. Foto: archiv ankety
Muzeum berounské keramiky. Foto: archiv ankety

Titul stavba Středočeského kraje 2016 získal projekt obnovy poutního areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie Příbram – Svatá Hora. Cenu za stavbu, která nejlépe rozvíjí kulturní hodnoty krajiny nebo okolní zástavby, dostalo Muzeum berounské keramiky.

Kromě zmiňovaných titulů byla předána i cena hejtmana Středočeského kraje, který vyzdvihl přemostění trati ČD II/329 v Poděbradech. „Titul jsem poděbradskému železničnímu projektu udělil proto, že jsme díky výstavbě tohoto prvního mimoúrovňového železničního přejezdu v Poděbradech vyřešili jeden z velkých dopravních problémů v kraji. Železniční trať totiž dosud rozdělovala Poděbrady na dvě poloviny. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších krajských investičních akcí, která stála 137 milionů korun a my na ni čerpali evropské dotace ve výši 117 milionů korun,“ vysvětlil středočeský hejtman Miloš Petera po slavnostním vyhlášení výsledků.

Vítězům poblahopřál také radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek a předseda Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství Jan Fibiger.

Vypisovateli soutěže byly Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, Krajská hospodářská komora Střední Čechy, Český svaz stavebních inženýrů, Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR, Obec architektů a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, jejichž zástupci spolu se zástupci Středočeského kraje byli členy odborné poroty.

Tak jako v minulých třech ročnících porota navštívila a ohodnotila všechny přihlášené stavby, které prezentují široký, typologicky rozmanitý okruh staveb a které byly realizovány ve Středočeském kraji v období od počátku roku 2013 do července letošního roku. Jsou zde zastoupeny dopravní stavby, objekty nejmodernějšího vědeckého výzkumu, obnovené památky, objekty veřejné občanské vybavenosti i komerční stavby.

Všechny výsledky soutěže:

  • Hlavní titul Stavba roku Středočeského kraje 2016 a cenu za nejlepší rekonstrukci památkového objektu získaly stavební a restaurátorské práce spočívající v obnově poutního areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie Příbram – Svatá Hora.
  • Cenu hejtmana Středočeského kraje a cenu za dopravní infrastrukturu dostalo přemostění trati ČD II/329 v Poděbradech.
  • Cena za nejlepší investiční záměr připadla adaptaci obchodního domu Máj na Městský úřad Kralupy nad Vltavou.
  • Cena pro stavbu, kterou financuje kraj nebo jeho příspěvkové organizace, převzal Domov seniorů Uhlířské Janovice. Ten má také Cenu veřejnosti v hlasování na webových stránkách.
  • Cena za stavbu, která nejlépe rozvíjí kulturní hodnoty krajiny nebo okolní zástavby, putovala do Muzea berounské keramiky.
  • Cenu za nejlepší realizaci veřejného prostoru získalo Předmostí – turistické centrum Kralupy nad Vltavou.
  • Zvláštní cenou za stavebně-technické řešení konstrukce budovy, bylo ohodnoceno Mezinárodní výzkumné centrum ELI.

(red)