Nová památka v Kuchaři možná bude institutem

Foto: KÚSK
Foto: KÚSK

Areál usedlosti v obci Kuchař na Berounsku je od letošního roku kulturní památkou. Jedná se o mimořádně dochovanou ukázku venkovského hospodářského statku, spojeného s Karlem IV.

„Možná právě zde odpočíval při svých cestách na Karlštejn,“ řekl Zdeněk Štefek, radní pro oblast kultury a památkové péče, který usedlost navštívil.

„S panem Vaculíkem, majitelem statku, jsme probírali možnou spolupráci se Středočeským krajem. Právě zde má totiž vzniknout sídlo Institutio Didactica Carolina, tedy vzdělávací instituce. Na kraji budeme projektový záměr rozhodně diskutovat,“ dodal Štefek.

Současný vzhled areálu vychází z poslední přestavby koncem 19. století. V letech 1888–1897 ho upravil zednický mistr ze Zbuzan V. K. Panoš. Všechny objekty lemují velký obdélný dvůr, který je z jihu ohraničen ohradní zdí, z ostatních stran jsou historické objekty.  Obytný dům č. p. 9 tvoří východní stranu dvora, v západní části jsou dvě stodoly přiléhající k sobě štíty. V jižním a severozápadním rohu dvora se dnes nacházejí novodobé hospodářské přístavky. Statek s č. p. 9 je archivně doložen již od 17. století, kdy byl vlastněn rodem Habětínů.

Vizí institutu je vybudovat vzdělávací, podpůrné centrum a knihovnu Karla IV. právě v obci Kuchař, jejíž jméno je odvozeno dle legendy od oblíbeného Karlova kuchaře, jemuž král ves daroval.

(red)