Vratislav Noha představuje své fotografie aktů v MMX

Vratislav Noha

Prodejní výstava uměleckých fotografií a koláží Vratislava Nohy se koná až do 10. října v pivotelu MMX v Letech. Pokud se vám líbí fotografie aktů, nenechte si návštěvu této výstavy ujít.

Výstava byla zahájena velmi zajímavou vernisáží, kde byl představen umělec Vratislav Noha i jeho dílo. A to nejen série fotografií, ale i videoklip s názvem Voda Voděnka, který měli příchozí možnost vidět ještě před vlastním vydáním. Večer moderovala slovenská modelka Andrea Ušiaková, jejíž fotografie byla na vernisáži také slavnostně odhalena.

Během večera zazněly skladby tria The Framers ve složení Miroslav Kněz, Beth Cooper a Nina Klestilová a také ukázky z projektu KNIHA, Můza a divadelní hra s hudbou Tomáše Kryla. Večer v MMX se velmi vydařil.

O vernisáži i focení jsme si popovídali s autorem výstavy Vratislavem Nohou.

Vratislav Noha: Nejhezčí fotka je ta, kterou si člověk vymyslí sám

Jaká byla vernisáž vaší výstavy v letovském pivovaru MMX?

Moc se mi líbila, byla tam neskutečná atmosféra a energie, milí lidé. Promítali jsme také videoklip Voda Voděnka, který je prvním singlem k dvojalbu Zpověď, v němž skladatel Karel Mařík zhudebnil básně Jiřího Žáčka. Lidé měli vlastně možnost vidět něco, co ještě není vydané, a reakce byly úžasné. Toto dílo bude mít premiéru v průběhu října na Supraphonu. Vernisáž hudebně doprovázelo trio The Framers ve složení Miroslav Kněz, Beth Cooper, Nina Klestilová, byli skvělí.

Ale to nebyla jediná premiéra na vernisáži, že?

To je pravda, odhalili jsme také fotografii slovenské modelky a moderátorky Andrey Ušiakové, která nás moderátorsky provázela celým večerem. Celá akce byla koncipována v rámci klipu Voděnky, a proto jsme chtěli fotografie vytvořit ve vodě. Jak učím své žáky na workshopech, při fotografování venku mám takovou poučku: vždycky je všechno jinak, se v tomto případě potvrdilo. Když jsme přišli k vodě, zašlo slunce, voda byla kalná, světlo šedé, a náš záměr byl prakticky neuskutečnitelný, proto vznikly fotografie ze série Zasněná na souši, kde ležel krásný monumentální kmen stromu, který doplnila svou siluetou Andrea.

Líbí se vám pivovar?

Ano, velmi, pro výstavu to byla skvělá volba. Pivovar je dílem majitele, pana Chládka, vymyslel pivovar a celý objekt, je to krásný výstavní prostor, rezonuje to tam, kombinace šedého betonu a dřeva je ideální pro výstavu uměleckých děl. Navíc mám rád pivo a zvláště domácí, tady mi pivo moc chutnalo.

Znáte to u Berounky?

Jistě, v mládí jsem jezdil na Karlštejn, sjížděli jsme jako vodáci Berounku a kempovali zde, nedávno jsem také vystavoval v nedaleké Mořince.

Jak dlouho se věnujete fotografii?

Už od dětství mě zajímal svět výtvarného umění, kdy jsem chodil do Lidové školy umění. K fotografii jsem se dostal poměrně kuriózním způsobem, asi ve dvaceti letech, tehdy jsem koupil staré auto a chtěl jsem si ho vyfotit fotoaparátem z té doby, koupil jsem Flexaret i s návodem k obsluze, a zjistil jsem, že i fotku mohu vytvořit jako obraz, může být výtvarná. Začal jsem tedy studovat techniky fotografie, což vlastně dělám dodnes, a uchvátilo mě to.

Fotíte raději v ateliéru, nebo venku?

Nerozlišuji to, nejradši fotím volnou tvorbu, fotím rád věci, které mohu ovlivnit podle sebe, baví mě hledat všude světlo. Venku je focení závislé na počasí, které v tu chvíli je, v ateliéru si mohu světlo vytvořit podle potřeby. Fotím motivy, které si připravím ve své hlavě nebo na skicáku, často je ale objevím i při samotném focení. Motivů je všude spousta, stačí je pouze vidět – to je třeba příklad fotografie s názvem Ve stínu jeřabin, kde jsem zachytil stíny listů na ženském těle, kterou můžete na výstavě spatřit.

Co dalšího kromě focení děláte?

Točím různé videoklipy a krátké filmy, teď například s Helenou Vondráčkovou klip k písni Dívčí žena, vedu workshopy, kde lidem předávám to, co dělám. Říkám jim: nejhezčí fotka je ta, kterou si člověk vymyslí sám.

Slyšela jsem, že také hrajete ochotnické divadlo?

Ano, ochotnické divadlo mě vždycky lákalo, vyprávěl mi o něm dědeček. Žiji život splněných dětských snů.

Loni jsem napsal dvě autorské hry, které bych rád příští rok začal zkoušet. Bude v nich spojené promítání vizuálů s příběhem, hudbou a zároveň s výstavou fotografií ve foyer. Básně do hry namluvil herec Miroslav Dvořák a scénickou hudbu složil Tomáš Kryl, rovněž malá ukázka na výstavě zazněla. Bude to takové propojení světů, v kterých žiji a ve kterých mi je dobře.

KDO JE VRATISLAV NOHA?

  • Fotograf, režisér a tvůrce videoklipů a obrazového ztvárnění básní a sonetů
  • Narodil se v roce 1975 v Benešově
  • Už od dětství se věnuje umění
  • Zachycuje okolí svým specifickým viděním, tvoří abstraktní snímky, koláže a umělecké akty, které syrovou jemností vyzdvihují krásu ženského těla, převážně ve stupních odstínů šedi

Výstavu pořádá DOBNET, z. s., Pivotel MMX a obec Lety.

Umělec Vratislav Noha.

Vernisáž obohatila úžasnou ochutnávkou Míšina čokoláda.

Atmosféru vernisáže zachytila na fotografiích Petra Stehlíková, video natočil Vladimír Svejkovský.