Městys Liteň zve na prohlídku nového školního areálu

Foto: LLENTAB, spol. s r.o.

LITEŇ – V neděli 19. září se můžete přijít podívat do bývalého internátu středoškolského učiliště v Litni, kde díky přestavbě vzniklo osm tříd. Ve zrekonstruované budově zasedly první až třetí ročníky, dvě místnosti slouží školní družině.

Součástí prohlídky je občerstvení a oběd v nové jídelně vyzdobené tapetami připomínajícími dvě osobnosti spojené s Litní – operní zpěvačku Jarmilu Novotnou a spisovatele Svatopluka Čecha.

Nový školní areál v ulici Pode Zděmi si budete moci prohlédnout během komentovaných prohlídek ve třech časech: od 9:00, 10:00 a 11:00 hodin. Po prvních dvou prohlídkách bude v nové jídelně připraveno společností Scolarest občerstvení formou studeného bufetu, po třetí prohlídce mezi 11:45 a 13:00 bude servírován oběd. Jídelna provozovaná společností Scolarest bude ve všedních dnech nabízet tři jídla i pro veřejnost.

Foto: LLENTAB, spol. s r.o.

Během prohlídek budou moci návštěvníci nahlédnout také do nové sportovní haly, která vyrostla v místě původních učňovských dílen. Její atmosféru si budou moci naplno užít od 13:00 hodin, kdy ve velké hale začne mistrovský zápas berounských basketbalistek v kategorii do 15 let proti soupeřkám z České Lípy. Přijďte fandit! V nové budově vznikl i gymnastický sál a také posilovna a sauna, které budou zprovozněny po Novém roce.

V novém areálu se nachází také tři moderní ordinace. „V jedné již začala ordinovat nová dětská lékařka MUDr. Sylva Šebková,“ říká starosta Litně Filip Kaštánek. „V dalších začnou ordinovat nová praktická lékařka a nový zubní lékař.“

Náročný projekt rozšíření liteňské Základní školy F. J. Řezáče trval dva rok a celková cena rekonstrukce areálu vyšla městys zhruba na 120 milionů korun. S náklady Litni pomohly čtyři dotace, městys Liteň ze svého rozpočtu financoval vydal pouze 17 milionů.

Foto: LLENTAB, spol. s r.o.

Liteňské radnici se tak podařilo vyřešit problém se stále narůstajícím počtem žáků, pro které budova postavená v roce 1868 nedostačovala. I její vybudování před 153 lety bylo také náročným úkolem, který se povedlo vyřešit díky liteňskému faráři Františku Josefu Řezáčovi. Když do Litně roku 1865 přišel, učily se děti z Litně a okolních vesnic v prostorách chléva v zahradě za Litní u karlštejnské silnice. Tato skutečnost

propagátora vzdělanosti nemile překvapila. Kromě liteňských školu navštěvovaly děti z obcí Měňany, Korno, Krupná, Běleč, Hodyně, Hatě, Leč a Vlence. Právě občané „přiškolených“ obcí usilovali o to, aby se započalo se stavbou nové školní budovy. Základní kámen farář Řezáč vysvětil 2. června 1866 a o dva a půl roku později byla nová školní budova slavnostně otevřena. Na počest svého zakladatele byla liteňská škola pojmenována v roce 2000.

Foto: LLENTAB, spol. s r.o.