Venku i bez roušky, plně se otevírají restaurace

Ilustrační foto: archiv

Pondělí 25. května odstartovalo poslední velkou vlnu rozvolňování opatření proti šíření koronaviru. Otevírají se vnitřní prostory restaurací, hospod, kaváren. Provoz zahajují bazény i wellness centra.
Život se z velké části vrací k normálu. Přístupné jsou vnitřní prostory restaurací, hospod, kaváren a barů. Lidé musí mít roušku, ale mohou ji sundat při konzumaci jídla a pití. Zvýšené hygienické podmínky plní i personál.

Do škol se mohou vrátit žáci prvního stupně. A to dobrovolně. Chlapci a děvčata jsou v maximálně 15členných skupinách (jedno dítě v lavici) a učitelé jim připravili spíše zájmový program.

Na otevření stravovacích zařízení čekala i obchodní centra nad 5000 metrů čtverečních. Mohou je spustit právě dnes.

Své brány otevírají hotely, venkovní kempy a další ubytovací zařízení, včetně restaurací a kaváren. Některé hlásí rekordní návštěvnost a plný kalendář objednávek na týdny dopředu. Jiné na „boom hostů“ ještě čekají.

Ze služeb se mezi posledními zprovozňují taxislužby, které dosud nebyly povolené (tedy bez licence) a živnosti, při kterých je porušována integrita kůže (například tetování, piercing apod.).

Jásají i výletníci. Otevírají se vnitřní prostory zámků, hradů, zoologických, botanických a dendrologických zahrad. Přístupná budou i přírodní a umělá koupaliště, krytá i venkovní. A dočkali se i milovníci saunování a wellness služeb.

Zvyšuje se počet účastníků na hromadných akcích uvnitř i venku, aktuálně na maximálně 300 osob. Je ale nutné dodržet rozestupy minimálně dva metry (pokud nejde o členy rodiny či jedné domácnosti) a k dispozici musí být i dezinfence. Ta je v dnešní době nejen podmínkou, ale samozřejmostí.

Běžný provoz obnovuje Česká pošta. Návštěvy se povolují v nemocnicích a sociálních zařízeních. Vždy ale záleží na vedení daného zařízení, který posoudí možné riziko zavlečení infekce.

Venku se nám bude volněji dýchat. Roušku pod širým nebem nemusíme mít nasazenou, pokud budeme minimálně dva metry vzdálení od ostatních lidí (opět pokud nejde o členy rodiny nebo jedné domácnosti).

(lib)