Sněmovna rozhodne o nouzovém stavu i podpoře

Ilustrační foto: archiv

V úterý a ve středu 7. a 8. dubna proběhne velmi sledované jednání Poslanecké sněmovny. Na programu je mimo jiné prodloužení nouzového stavu nebo podpora živnostníků.
Z vyjádření jednotlivých stran před jednáním vyplývá, že je čeká velmi živá a nejspíše i dlouhá diskuze. Část opozice by ráda navýšila 25tisícovou částku, kterou vláda chce poslat (až na výjimky) všem živnostníkům postižených opatřeními proti šíření nového typu koronaviru. ODS požaduje částku 30 tisíc korun. Například Piráti zase upozorňují, že při výběru „sítem propadli“ osoby pracující na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti, pro které chtějí 15 tisíc korun.

Poslanci budou chtít od vlády slyšet, proč chce proloužit nouzový stav. Pokud budou důvody přijatelné, jsou ve většině ochotni tak učinit do 30. dubna, ne do cca půlky května, jak zněl původní návrh kabinetu. Opozice také volá po jasné koncepci do dalších dnů, aby kroky měly smysl a nejen podnikatelé věděli, na co se mají připravit.

Poslanecká sněmovna mimořádně zasedá od úterní 10. hodiny. Nejdříve bude rozhodovat o nouzovém stavu, který je aktuálně vyhlášený do soboty 11. dubna. Pak přijdou na řadu další vládní protikrizové návrhy, který je celkem patnáct. Kromě 25tisícové podpory živnostníkům jde například o balíček ministerstva spravedlnosti, týkající se odklad podávání insolvencí nebo změkčení podmínek oddlužení. Řešit se bude také úprava přijímacích zkoušet na vysoké školy, nebo plošné zrušení splátek úvěrů. Diskutovat se budou i odklady nájmů občanů a firem, které postihla epidemie koronaviru.

(lib)