Poslanci schválili 25 tisíc pro živnostníky

Ilustrační foto: ICP

Dolní komora Parlamentu v pondělí 7. dubna schválila návrh vlády na jednorázový příspěvek (až na výjimky) všem OSVČ, které negativně postihla opatření spojená s nemocí COVID-19.
Poslanci po bouřlivé diskuzi nejdříve prodloužili nouzový stav do 30. dubna. Poté se pustili do vládních návrhů, které mají pomoci lidem i firmám zasaženými protikrizovými opatřeními.

Mezi nimi byl i návrh ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), podle kterého mají vládními zákazy zasažení živnostníci dostat jednorázový příspěvek 25 tisíc korun za období nouzového stavu, tedy od 12. března do 30. dubna. V přepočtu jde o 500 korun na den. Na částku dosáhnou ti, co mají živnost na hlavní i vedlejší poměr. Nesmí být ale zaměstnanci, ty totiž řeší vládní program Antivirus.

Živnostníci budou moci o příspěvek žádat emailem na základě jednoduchého formuláře. Nebude třeba elektronický podpis. Podmínkou je, aby měli živnost aktivní ke 12. březnu 2020 (sezónní pracovníci mohou mít přerušenou živnost po 31. srpnu 2019).

Na pomoc od státu zatím marně čekají pracující na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce. Ministryně financí ale slíbila, že i o nich se bude jednat.

Žádosti budou aktivní od 15. dubna do konce června například na Daňovém portálu. Zákon nyní ještě míří do Senátu a poté k podpisu prezidentovi.

(lib)