V zámeckém parku se během jarního víkendu rozezní lesní rohy

Foto: z archivu organizátora

LITEŇ – Lesní roh již dávno nepatří jen do lesů. A nejen proto se na zámku chystají Liteňské hornové dny. Mistři nástroje se sjedou na zámek Liteň nedaleko Karlštejna 13. až 14. dubna.

Letošní čtvrté celostátní setkání studentů, pedagogů, umělců i posluchačů při Jarní akademii hornistů České filharmonie se stalo příjemnou tradicí a ohromným přínosem pro obor díky spojení profesionálních hudebníků se studenty.

Liteňské hornové dny od letošního roku nesou podtitul Jarní akademie České filharmonie a zvou k návštěvě také veřejnost. Zájemci se mohou během celého víkendu zaposlouchat do účastnických koncertů, v rámci doprovodného programu zhlédnout sobotní výstavu žesťových nástrojů, v neděli odpolední koncert Českého trubačského sboru v zámeckém parku nebo si vychutnat večerní Galakoncert hornistů České filharmonie. V letošním čtvrtém ročníku, stejně jako vloni, chystá organizátor na závěr víkendu vyhlášení nejlepších interpretací.

Interpretační přehlídka ve hře na lesní roh zahájí letošní ročník Festivalu Jarmily Novotné.

„V loňském roce mělo ohromný úspěch vystoupení účastníků kurzů společně s jejich pedagogy, kdy na zahájení sobotního večerního galakoncertu předvedli společnou skladbu Gioacchina Rossiniho Le rendez–vous de chasse (Dostaveníčko – lov). Fanfára propojila nastupující generaci hornistů s tou současnou a také originálně propojila vnitřní prostory zámku s venkovními. Těšíme se na to, jaký výstup bude z letošní akademie.“ uvedla Ivana Leidlová, zakladatelka Festivalu Jarmily Novotné.

Liteňské hornové dny jsou celostátní hudební přehlídkou studentů, pedagogů, umělců a posluchačů, které spojuje zájem o lesní roh. Výuka a hra na lesní roh má v českých zemích bohatou historickou tradici a vynikající úroveň. V posledních letech zájem o hru na hornu, tj. lesní roh, stoupá. Hornová škola má silné a historicky zakotvené zázemí v Brně, nicméně v posledních letech se posiluje i pozice akademické instrumentální výuky v Praze. Praha a celý Středočeský kraj nemá adekvátní možnosti instrumentačních kurzů nebo možnost organizovaného setkání hráčů na tento nástroj.

Zakladatelem přehlídky a uměleckým garantem projektu Liteňských hornových dní je Jindřich Kolář, hornista České filharmonie, pedagogicky působící rovněž na Plzeňské konzervatoři. Přehlídka podporuje neformální předávání zkušeností, nabízí rozšíření interpretační praxe, zdokonalení hry na lesní roh pod vedením profesionálů. Dále nabízí vzdělávací workshopy a možnost vystoupení na studentských účastnických koncertech.

Jarní akademie hornistů České filharmonie – program

13. – 14. 4. Liteňské hornové dny

Místo konání: Zámek Liteň (Čechovna a zámecký park)

Galakoncert hornistů České filharmonie

SOBOTA 13. 4. 18.30 hodin, Čechovna, Zámek Liteň

Díla světových mistrů i českých autorů v podání nejvýznamnějších hráčů na lesní roh v České republice. Vstupenky: tickets@zamekliten.cz, 737 650 497, cena 390 Kč

Koncert Českého trubačského sboru

NEDĚLE 14. 4. 14.00 hodin, zámecký park

Česká a evropská lovecká hudba od historie do současnosti. Vstup zdarma.

Více informací o akci najdete TADY.