V mokropeské kapličce uvidíte výstavu Zírání

Foto: Lucie Hochmalová
Foto: Lucie Hochmalová

Nevšední výstavu nazvanou Zírání můžete od 2. září vidět v Galerii sv. Václava, která sídlí v kapličce ve Slunečné ulici v Mokropsích. Výstavu můžete navštívit během celého září.

Putovní výstava Zírání je projekt, který sahá až do 70. let. Před rokem 1989 šlo převážně o výstavy bytové a v plenéru, prošlo jimi asi 50 výtvarníků. Jednalo se spíše o takové jemnější undergroundové akce, setkání. Výtvarník Emil Pejša se věnuje převážně dřevořezbě, ale má také obrazy. Pavel Kreml maluje převážně realisticky. Malíř Petr Vránek z Dobřichovic je organizátorem všech ZÍRÁNÍ. Je též organizátor výstavy, která se asi konala na nejhlubším místě v Československu, možná i na světě, a to krátkodobé výstavy kreseb a grafiky v hlubinném dole na Mostecku v dole Kohinor. Tenkrát byla výstava v hloubce 400 metrů pod zemí.

Později se Zírání přesunulo pouze do plenéru, volné přírody (např. pražské Riegrovy sady, park Parukářka), potom už se pomalu vše stěhovalo do galerií – Praha, Klášter Osek, Rakovník, Dobříš, Duchcov, Klášterec nad Ohří atd.… Návštěvou Zírání v mokropeské kapličce nic nezkazíte a nebudete litovat.

(red)